KrajRegionWiadomość dnia

Epidemia koronawirusa: Kontrole graniczne w Cieszynie sparaliżowały ruch w całym mieście!

Na drogach wjazdowych do Cieszyna spore utrudnienia. Przywrócenie kontroli granicznej spowodowało problemy w mieście. Na przejściu granicznym w Cieszynie – Boguszowicach utworzyły się ogromne korki. Wszyscy muszą bowiem przejść określone procedury.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Nie leczcie koronawirusa papierem toaletowym!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Najpierw kierowcom i pasażerom mierzona jest temperatura, później otrzymują karty lokalizacji, następnie karty są weryfikowane a dokumenty takie jak paszport czy dowód osobisty poddawane są kontroli.

-Tylko tutaj na przejściu granicznym są korki – mówi Wiesław, mieszkaniec Kostkowic w powiecie cieszyńskim.

Płynny wjazd do Cieszyna możliwy jest lokalnymi drogami. Na drodze ekspresowej S52 Bielsko-Biała – Cieszyn w kierunku granicy ciągnął się sznur samochodów. Na kontrolę nastawić się muszą także ci, którzy granicę przekroczyć chcą pieszo. Ale na przejściu Cieszyn – Most Przyjaźni, wszystko odbywa się płynnie.

-Zupełnie spokojnie, tylko sprawdzają temperaturę, wypisuje się kartę i wszystkie dane odnośnie przekroczenia granicy i jak długo się będzie. No i tyle. -Jest to uciążliwe? -Myślę, że nie – że jest adekwatne do sytuacji zdecydowanie – mówi Jacek Bieliński, mieszkaniec czeskiego Cieszyna pracujący w Polsce.

Płynny wjazd do Cieszyna możliwy jest lokalnymi drogami. Na drodze ekspresowej S52 Bielsko-Biała – Cieszyn w kierunku granicy ciągnął się sznur samochodów
Płynny wjazd do Cieszyna możliwy jest lokalnymi drogami. Na drodze ekspresowej S52 Bielsko-Biała – Cieszyn w kierunku granicy ciągnął się sznur samochodów

Osoby, które przekraczają granicę w celach służbowych muszą mieć ze sobą paszport bądź dowód osobisty. Zatrudnieni w czeskich firmach zobowiązani są posiadać umowę o pracę lub zaświadczenie o zatrudnieniu. Prywatni przedsiębiorcy, którzy swoją działalność gospodarczą prowadzą w Czechach są zobligowani do posiadania zaświadczenia potwierdzającego jej prowadzenie. W przeciwnym razie przekroczenie granicy i powrót do Polski spowoduje obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny domowej.

-Kolejki są zarówno na Gorzyczkach, jak i na Chałupkach i w Cieszynie. W Trzebinie też te kolejki się zaczynają pojawiać. Coraz więcej tych samochodów ciężarowych i osobowych chce wjechać do Polski, ale wszyscy muszą poddać się tej kontroli sanitarnej i kontroli granicznej dla naszego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa wszystkich naszych obywateli – podkreśla mjr SG Katarzyna Walczak, Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu.

W ciągu pierwszej doby obowiązywania nowych zasad w województwie śląskim i opolskim odprawionych zostało 2301 osób, 756 samochodów osobowych, 606 ciężarówek, 32 autokary i 109 busów. W Cieszynie miasto zamierza wnioskować o całkowite uniemożliwienie ruchu od strony Jastrzębia i Pawłowic ciężarówkom w stronę Boguszowic. Zamierza także zwrócić się do wojewody o uruchomienie przejścia na Moście Wolności.

 

-Jest problem w tym momencie osób, które tak naprawdę potrzebują dostać się do Czeskiego Cieszyna, do Trzyńca. Jeżeli ktoś w tym momencie nie ma takiej możliwości, że przejdzie na drugą stronę i tam go ktoś odbierze to ma problem dojechać do pracy. Także ta potrzeba uruchomienia dla tego małego ruchu i naprawdę z zawężeniem tylko i wyłącznie dla osób podróżujących służbowo i w celach zawodowych na pewno istnieje – wyjaśnia Katarzyna Koczwara, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Tymczasem w Cieszynie odnotowano kolejny przypadek zarażenia koronawirusem. To młody Ukrainiec, który kilka dni temu przyjechał z Niemiec i przebywał w kwarantannie domowej - relacjonuje dziennikarka Silesia Flesz, Sandra Hajduk
Tymczasem w Cieszynie odnotowano kolejny przypadek zarażenia koronawirusem. To młody Ukrainiec, który kilka dni temu przyjechał z Niemiec i przebywał w kwarantannie domowej – relacjonuje dziennikarka Silesia Flesz, Sandra Hajduk

Tymczasem w Cieszynie odnotowano kolejny przypadek zarażenia koronawirusem. To młody Ukrainiec, który kilka dni temu przyjechał z Niemiec i przebywał w kwarantannie domowej. Jest leczony w domu, gdyż lekarze uznali że pozwala na to jego stan zdrowia. Służby sanitarne starają się dotrzeć do osób, które miały kontakt z mężczyzną i nakładają na nie decyzje o kwarantannie domowej.

Na chwilę obecną w całej Polsce odnotowano 156 przypadków zarażenia koronawirusem, 18 z nich w województwie śląskim. 3 przypadki zakończyły się śmiercią pacjentów.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Bytom: Chory na koronawirusa pacjent jest z Tarnowskich Gór. Przebywa w domowej kwarantannie

Epidemia koronawirusa: Granica z Czechami jak twierdza! Służby powstrzymują koronawirus [WIDEO]

Katowice: Koronawirus opustoszył śląskie kościoły. Msze przy niemal pustych ławkach [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close