reklama
REKLAMA
Kategorie

Etyczne aspekty pracy lekarza. Dyskusja w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu [WIDEO]

reklama

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu dyskutowano dziś o etycznych aspektach pracy lekarza.

 

Lądując w szpitalach, pacjenci powinni czuć się szczególnie zaopiekowani, jednak często tak nie jest – mówią sami zainteresowani.

Jeździłem w różne miejsca w Polsce i miałem wrażenie, że to jest takie dzień dobry – dzień dobry, stos leków, tego nie wolno, tego nie wolno, do zobaczenia za dwa miesiące. Następnym razem – dzień dobry, stos leków, tego nie wolno, do zobaczenia za dwa miesiące. I tak sobie czekałem z miesiąca na miesiąc aż wyzdrowieję i nikt nie powiedział mi z lekarzy – panie to wyzdrowieć się nie da na dzisiejszy stan wiedzy – żyj pan – mówi Marek Pokora, pacjent.

reklama

Takie przykłady można mnożyć. Dlatego w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu dyskutowano dziś o etycznych aspektach pracy lekarza.

Większość konferencji dotychczas opierała się wyłącznie na postępie wiedzy medycznej, natomiast ta współpraca z pacjentem, patrzenie na jego potrzeby jest niezwykle ważne, bo bez tej współpracy i zrozumienia ze strony chorego, co w dalszej mierze rodzi zaufanie do zespołu leczącego, jestem o tym przekonany, że nie ma sukcesu w medycynie – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Przybyłowski, dyrektor ds. medycznych w SCCS w Zabrzu.

Bo chociaż postęp w medycynie jest ogromny, to wraz z nim przyszły kolejne pytania. Wśród nich pojawił się problem rezygnacji z uporczywej terapii czy z terapii daremnej medycznie.

Ciągle gdzieś ten temat wraca w Polsce, dlatego że brakuje takich jasnych regulacji prawnych, które pomogłyby lekarzowi w mierzeniu się z tymi problemami – między innymi brakuje na przykład takich rozwiązań, które dotyczą pacjentów, którzy nie są w stanie w danym momencie uczestniczyć w podejmowaniu decyzji – mówi dr hab. Małgorzata Krajnik, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Uczestnicy konferencji zwracali też uwagę na rolę rodziny w procesie leczenia.

Rodzina powinna towarzyszyć, odwiedzać, być zainteresowana. Tak żeby chory nie miał poczucia, że został odstawiony, że jego sytuacja zdrowotna się pogorszyła, więc jest niepotrzebny nikomu, więc tu rodzi się ogromna odpowiedzialność rodziny za chorego w jego sytuacji – mówi ks. dr hab. Konrad Glombik, Uniwersytet Opolski.

Sesja etyczno-prawna pt. „Bliżej w stronę chorego. Słuchać, by usłyszeć…” zainaugurowała XXV. Międzynarodową Konferencję Kardiologiczną. W ramach warsztatów i transmisji z zabiegów na żywo swoim doświadczeniem dzielą się najlepsi specjaliści w zakresie diagnostyki i leczenia chorób serca, płuc i naczyń.(Sandra Hajduk)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button