RegionWiadomość dnia

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach: Szkolnictwo bierze kurs na edukację zawodową? [WIDEO]

Jak mu się zmienić edukacja zawodowa na Śląsku i w Polsce? Jakie szanse i wyzwania stoją przed tą gałęzią edukacji? O tym rozmawiali specjaliści – między innymi z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach podczas 10.Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

3 dni i 11 tysięcy gości z całego świata, kilkuset prelegentów i około 150 paneli dyskusyjnych. W Katowicach dobiegł końca 10. Europejski Kongres Gospodarczy. Jednym z wielu poruszanych tematów była edukacja. Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała duże zmiany w szkolnictwie zawodowym.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach: Szkolnictwo bierze kurs na edukację zawodową?
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach: Szkolnictwo bierze kurs na edukację zawodową?

-Kończymy kolejne zmiany. Zaprojektowaliśmy je razem z pracodawcami. Krótko mówiąc: pracodawca w szkole, uczeń u pracodawcy, pracodawca piszący podstawy programowe, egzaminujący, a egzaminy toczące się w miejscu pracy – mówi Anna Zalewska, minister edukacji.

To dobry kierunek, bo zdaniem kanclerza Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach Arkadiusza Hołdy, w polskim systemie edukacji brakuje nauczania praktycznego. -Przede wszystkim trzeba związać programy nauczania ze szkoleniem zawodowym, praktycznym. Po to, żeby w trakcie nauczania to nie była tylko aula, sala i wykłady teoretyczne, ale żeby te co najmniej trzy dni w tygodniu było szkolenie rzeczywiste, praktyczne, nauki zawodu – mówi Arkadiusz Hołda, rektor Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach: Szkolnictwo bierze kurs na edukację zawodową?
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach: Szkolnictwo bierze kurs na edukację zawodową?

Bo chodzi o to, żeby absolwent szkoły umiał wykonywać dany zawód. W kształceniu przyszłych specjalistów mają pomóc pracodawcy, którzy dobrze wiedzą, czego potrzebuje rynek pracy. -My, jako pracodawcy deklarujemy swoją wolę zaangażowania się w procesie szkolenia, doskonalenia przyszłych pracowników, poprzez zaoferowanie im możliwości odbywania praktycznej nauki zawodu, poprzez stworzenie modelu instruktora praktycznej nauki zawodu, poprzez może dokształcanie nauczycieli, którzy postaną nauczycielami szkół branżowych – mówi Monika Roznerska, dyrektor personalny ArcelorMittal.

Jak co roku, podczas EKG padło wiele deklaracji i zapowiedzi. Teraz chodzi o to, żeby je zrealizować.
(Sandra Hajduk, Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close