Region

Fantomy w SUM i makieta w Radlinie. Kalejdoskop Regionów TVS

Kalejdoskop Regionów to publicystyczny program telewizji TVS, który ma swoją premierę w każdy piątek o 17:15. Jest pozycją obowiązkową dla wszystkich, których interesuje życie regionu, najciekawsze wydarzenia i co dzieje się w ich miastach i gminach. Prowadzącą programu jest Anna Piątek-Niewęgłowska.

 

Kalejdoskop Regionów w najbliższy piątek o godzinie 17:30! Co zobaczymy w programie?

Po pierwsze odwiedzimy z kamerą Śląski Uniwersytet Medyczny w którym przygotowano siedem sal symulacyjnych z nowoczesnymi fantomami. Symulatory są na tyle realistyczne, że pocą się, krwawią a nawet rozmawiają ze studentami!

Symulacja wysokiej wierności bardzo pomaga w zapamiętaniu wszelkich procedur, takich czynności manualnych. Zdecydowanie lepiej i szybciej studenci zapamiętują niezbędną wiedzę – poinformował Silesia Flesz Bartosz Hyla, ratownik medyczny.

Nowe wyposażenie Centrum Symulacji Medycznej SUM w Zabrzu ma przełożyć się na poziom wykształcenia studentów oraz pozwoli przyszłym lekarzom lepiej przygotować się do zawodu.

O fantomach i Centrum Symulacji Medycznej SUM w Zabrzu pisaliśmy już wcześniej!

Fantomy krzyczą i krwawią! Bardzo realistyczne Centrum Symulacji Medycznej otwarto w Zabrzu [WIDEO]

Po drugie nowy oddział ratunkowy w Zabrzu

Budowa oddziału ratunkowego Szpitala Miejskiego w Zabrzu osiągnęła półmetek. Inwestycja o wartości 26 mln zł ma zakończyć się do końca marca 2019 roku. Powstanie centrum urazowe wraz z oddziałem neurochirurgii. Projekt zakłada również budowę lądowiska dla helikopterów, przebudowę izby przyjęć oraz oddziału anestozjologii i intensywnej terapii medycznej.

Kamera Kalejdoskopu Regionów sprawdzi na jakim etapie jest budowa i czy prace idą zgodnie z planem.

Po trzecie John Maxwell Coetzee został wyróżniony tytułem doktora honoris causa UŚ

Jeden z najwybitniejszych pisarzy współczesnych, zdobywca literackiej Nagrody Nobla w 2003 r. prof. John Maxwell Coetzee został we wtorek wyróżniony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Konsekwentna i głęboko ludzka postawa prof. Johna Maxwella Coetzee’ego, jego dokonania, osiągnięcia i zasługi sprawiają, że stał się on dla wielu czytelników na świecie i dla nas – społeczności Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – mistrzem, nauczycielem, wychowawcą i strażnikiem humanizmu. Społeczności akademickiej potrzeba mistrzów, od których możemy się uczyć. Jesteśmy dumni z tego, że Uniwersytet Śląski powiększy grono swoich doktorów honoris causa o postać, która jest dla nas autorytetem naukowym i moralnym – powiedział rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Andrzej Kowalczyk.

Po czwarte makieta autorstwa Bronisława Capłapa w Radlinie

Kalejdoskop Regionów odwiedzi także Radlin. Powstała tam kolejna makieta wykonana przez Bronisława Capłapa – mieszkańca Radlina i pracownika kopalni. Przedstawia ona szyb Marcel czyli charakterystyczny szyb ze stalową wieżą. Makieta została wykonana w skali 1:100.

Kalejdoskop Regionów w TVS – piątek 17:15

Mateusz Pojda

Telewizja TVS - dostępność w sieciach kablowych
Telewizja TVS – dostępność w sieciach kablowych
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close