Region

Firma z Zabrza dostanie pieniądze na wykonanie kolejnych testów na koronawirusa [WIDEO]

Firma Kardio-Med Silesia z Zabrza, której udziałowcem jest miasto, otrzyma 0,5 mln zł na wykonanie kolejnych testów na koronawirusa. Wczoraj taką decyzję podjęto podczas zgromadzenia Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii. O pieniądze wnioskowała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: 5 tysięcy za wycieczkę do lasu, albo na myjnię! To nie żart!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Wczoraj przed Kardio-Medem była kolejka kilkudziesięciu karetek pogotowia. Oni są w stanie robić dziennie około 400 testów. Wczoraj przywieziono ich ponad 600. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie będzie ich jeszcze więcej. Stąd pojawiła się taka inicjatywa, żeby zakupić nowy sprzęt. On będzie kosztował ok. 3-4 mln zł. Jest wstępna deklaracja pana marszałka, że można pozyskać 80 proc. ze środków unijnych – mówi Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

Pieniądze nie mogą jednak bezpośrednio trafić do spółki, bo takich celów nie może finansować GZM. Dlatego najpierw Kardio-Med otrzyma je od miasta, a później GZM odda je Zabrzu.

Ja bym w takim razie taką deklarację w imieniu zarządu złożył, że tę kwotę, którą wnioskuje miasto Zabrze, my znajdziemy w naszym budżecie z oszczędności ze zrealizowanych już projektów. Myślę, że podobną kwotę mógłbym również założyć na ewentualne wsparcie Sosnowca, jeśli będzie taka potrzeba, na dwa szpitale. Wydaje mi się, że testowanie to jest coś, co jest nam najbardziej potrzebne – mówi Kazimierz Karolczak, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Do dziś, jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju wykonano ponad 100 tys. badań na koronawirusa. Pozytywny wynik uzyskano u ponad 5 tys. osób.

Autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Cmentarze zamknięte przez koronawirus, a za wstęp mandat? Tylko w teorii [WIDEO]

Gliwice: Wędkarz do patrolu: „Mam już serdecznie dość siedzenia w domu!” [ZDJĘCIA]

To nie żart! 500 złotych mandatu za ujeżdżanie konia!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close