KrajRegionWiadomość dnia

Seniorze nie jesteś sam! Śmiertelna izolacja w czasie epidemii w Polsce

Przywoływaliśmy dzisiaj problem dzieci z patologicznych rodzin, czas na osoby starsze. Samotność i izolacja prowadzi do wielu problemów psychicznych w tym depresji, załamania nerwowego czy innych zaburzeń psychicznych. W wyniku epidemii w Polsce ten problem coraz cześciej dotyka seniorów, którzy w całej sytuacji są po prostu sami. Joanna Sadzik ze stowarzyszenia „Wiosna” uczula i apeluje.

TOP 5 Silesia Flesz: 5 tysięcy za wycieczkę do lasu, albo na myjnię! To nie żart!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Kolejny problem społeczny wywołany przez epidemie na tapecie ogólnopolskich mediów. Mowa o samotności i izolacji osób starszych w dobie epidemii koronawirusa w Polsce. W obszernym wywiadzie udzielonym reporterowi RMF 24, Joanna Sadzik ze stowarzyszenia „Wiosna” opisywała problem seniorów. Procent osób po 60-tym roku życia używających internetu do codziennej komunikacji jest niewielki – i to chociażby z tego względu osoby te są w pewien sposób wykluczone z nowej rzeczywistości jaką zgotował nam COVI-19. Dodajmy do tego fakt, że nie powinni wychodzić z domu, co bardzo mocno utrudnia kontakt z drugim człowiekiem – sąsiadem, sąsiadką, przyjacielem itd. Seniorzy zdecydowanie cześciej korzystają z telefonów i tej formy rozmowy – my młodsi używamy głównie portali społecznościowych. – Przez okno ogląda się wymarłe miasto, które do tej pory tętniło życiem. W połączeniu z wiadomościami, że osoby starsze to są osoby w grupie ryzyka, to potęguje lęk i strach – przekonuje Sadzik. Warto pomóc samemu – wystarczy zwykła informacja w bloku mieszkalnym czy osiedlu z numerem telefonu – może zadzwoni ktoś starszy i poprosi o pomoc w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu pupila czy wyrzuceniu śmieci? Sadzik opowiadała też o specjalnej infolinii.

– Łączymy seniora z wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Takie osoby mogą pomóc – dzwonią regularnie do seniorów, pomagają w zakupach, w wykupywaniu leków, czy w korzystaniu z internetu np, żeby załatwić jakąś urzędową sprawę. Zadzwonić można też w niedzielę, czy świętamówiła Joanna Sadzik reporterowi RMF 24. 

Jak pisze na swojej stronie stowarzyszenie infolinia jest dostępna dla seniorów każdego dnia w godzinach 10:00-12:00 oraz 17:00-19:00 – 12 333 70 88.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Cmentarze zamknięte przez koronawirus, a za wstęp mandat? Tylko w teorii [WIDEO]

Gliwice: Wędkarz do patrolu: „Mam już serdecznie dość siedzenia w domu!” [ZDJĘCIA]

To nie żart! 500 złotych mandatu za ujeżdżanie konia!

źródło: RMF 24

red: B. Bednarczuk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close