Fundacja TVS i jej energiczne wolontariuszki. Jak je wesprzeć i co robią? Czytaj, dawka energii gwarantowana!
Widzowie i Internauci są niezawodni. Wspierają ofiarnie fundację już 12 lat
Komu oddać swój 1 proc. podatku lub przekazać darowiznę? Może chcecie wesprzeć organizację z Katowic, która działa nie tylko lokalnie i regionalnie? Poznajcie fantastyczne wolontariuszki Fundacji TVS i czytajcie, czym ta fundacja się zajmuje. Numer konta i KRS też znajdziecie.
Magazyn przy Grabowej, Łańcut, sklep dla plastyków, hotel w Podlesicach, magazyn w Tychach, magazyn w Rudzie Śląskiej, ośrodek w Małopolsce, wioska dziecięca, znów Grabowa, znów wioska, ładowanie czerwonego busa pana Wojciech, który jeździ co kilka dni do Ukrainy… Co kilka dni: zakupy. Analiza, ile pieniędzy jest na koncie. Jak je spożytkować. Jak ogarnąć mieszkanie dla uchodźców i zorganizować wystawę niepełnosprawnej artystki z Odessy. Ostatnie miesiące to dla Fundacji TVS czas bardzo intensywnej pracy. Ale jak tu nie pracować, kiedy wciąż jest tyle potrzeb, a niezawodni Widzowie i Internauci wpłacają pieniądze na konto. Trzeba działać! I tak, prosimy o więcej: jeśli jeszcze nie rozliczyliście się z podatku, podarujcie Fundacji swój 1 procent. Dane – poniżej. W tym tekście znajdziecie też nr konta, jeśli chcecie fundację po prostu wesprzeć. I linki do kilku akcji fundacji z ostatnich tygodni. Ale na początek – co to za organizacja, czym się zajmuje i jak powstała.
Jak powstała Fundacja TVS?
-Jak to, skąd pomysł – z głębi serca! – uśmiecha się Małgorzata Piechoczek, dyrektorka TVS i wiceprezeska Fundacji. Prezesem jest Arkadiusz Hołda. I opowiada: Zaczęło 12 lat temu, w 2010. Telewizja TVS powstała 2 lata wcześniej. – Dziennikarze, którzy jeździli na materiały, często spotykali się z ludzkimi problemami, prośbami. To z tych sygnałów zrodziła się idea, by założyć fundację.
-Chcieliśmy wykorzystać narzędzie, jakim jest telewizja – dodaje Barbara Kukiełka, psycholożka i wolontariuszka fundacji. I przypomina:
-Zaczęło się od Paulinki spod Raciborza, która po wybuchu butli z gazem w domu miała poparzone ręce i twarz. W wybuchu zginęła jej babcia. To był rok 2011. W pomoc dla dziewczynki i jej rodziny zaangażowały się też inne organizacje. Dużo się z tej pierwszej akcji nauczyliśmy. Zresztą każda uczy nas, jak skutecznie i efektywnie działać. Od tego czasu było kilkaset akcji.
-Ja pamiętam akcję, kiedy pojechałyśmy do Panewnik z paczkami dla dzieci z domu dziecka. Bardzo to przeżyłam. Dzieci bardziej niż paczek potrzebowały kontaktu z człowiekiem. Tego, żeby z nimi usiąść pobawić się, porozmawiać… – mówi Aneta Niekorek, wolontariuszka Fundacji.
-Ale największa jednorazowa akcja to była ta na rzecz szpitali w pandemii – mówi Małgorzata Piechoczek. I przypomina, że w 2022 roku Fundacja TVS za całokształt działalności pro publico bono została nagrodzona Laurem Umiejętności i Kompetencji.
-To prawdziwy łańcuch dobroci. Telewizja daje takie możliwości! W wydaniu Silesia Flesz pokazujemy, że dziecko potrzebuje wózka inwalidzkiego – i kilka dni później już dzwoni człowiek z Niemiec: kupię ten wózek, bo kiedyś sam miałem wypadek i obiecałem sobie, że będę pomagać. To wzruszające – mówi Basia.
Jak działa fundacja?
Pracują tu tylko wolontariusze. I tu apel – jeśli chcecie dołączyć, na stałe, na miesiąc albo tylko na jedną akcję, piszcie i dzwońcie:
- fundacja@tvs.pl
- (32) 6089937
- na facebooku – Fundacja TVS
-Działalność fundacji to potężna dawka energii i motywacji do działania – mówią zgodnie Basia i Aneta.
-Nie mamy żadnych pracowników ani nie zarabiamy na działalności fundacji – zastrzega Basia Kukiełka. – Wszystkie zebrane środki przeznaczamy na pomoc.
-Działać jest łatwo. Ale być z ludźmi w ich dramacie – bardzo trudno – mówi Aneta Niekorek.
-Tak! Pamiętam akcję z bezdomnymi, którzy mieszkali w lesie. Spotkanie z ich emocjami, spojrzeniem. Ale pamiętam też, jak wielką dawkę energii niosą nasze działania – dodaje Basia.
-Najpiękniejsze w tym jest spełnianie czyjegoś marzenia, podniesienie standardu jego życia – dodaje Małgorzata Piechoczek.
Czym zajmuje się ta organizacja?
Wiosną 2022 najmocniej angażuje się w pomoc dla obywateli Ukrainy i ludzi, którzy w Ukrainie zostali. W pandemii wspierała szpitale. Organizuje cykliczne koncerty charytatywne czy imprezy dla dzieci. Wspiera osoby uzdolnione. Pomaga w rehabilitacji. Wspiera hospicjum Cordis. Decyzję co do tego, w jakim zakresie i w jakie działania zaangażuje się fundacja, podejmuje zarząd i grono wolontariuszy. Próśb i apeli jest naprawdę dużo.
Jeśli chcecie wesprzeć fundację w tych działaniach, oto dane do wpłat lub 1 proc. podatku.
Fundacja TVS.
KRS 0000361862
KONTO: 87 1050 1214 1000 0090 3167 5623
(ING Bank Śląski SA O/Katowice)
CZYTAJ TEŻ. AKCJE FUNDACJI TVS NA RZECZ LUDZI Z UKRAINY Z WIOSNY 2022
FUNDACJA TVS W MAGAZYNACH W KATOWICACH I RUDZIE ŚLĄSKIEJ
JEDZIEMY Z DARAMI DO PODLESIC NA JURZE
PIĘKNY ŁAŃCUT. STĄD ODJEDZIE TIR Z DO UKRAINY
LIZA, NIEZWYKŁA MALARKA Z ODESSY UCZY NAS PASJI I RADOŚCI ŻYCIA
PAKUJEMY CZERWONY BUS PANA WOJCIECHA
CO MAMY, DAMY, NIE MAMY – ZORGANIZUJEMY, CZYLI FANTASTYCZNA EKIPA Z TYCHÓW