Gdzie wykonać badanie głowy rezonansem magnetycznym?
Wielu pacjentów, otrzymując skierowanie na rezonans magnetyczny, waha się, czy wykonać badanie. Niektórzy boją się diagnozy inni samego procesu obrazowania. W przypadku podejrzeń chorób takich jak tętniak głowy, rezonans jest konieczny, by móc podjąć odpowiednie leczenie. Sprawdź kiedy należy zgłosić się do specjalisty i gdzie najlepiej wykonać badanie rezonansem magnetycznym.
Tętniak głowy
Zazwyczaj bóle głowy mają dość prozaiczne źródło. Najczęściej są wynikiem infekcji, lub przemęczenia. Jednak zdarza się, że przyczyna jest znacznie poważniejsza. Pacjenci, u których zdiagnozowano tętniaka głowy, wcześniej borykali się z nagłymi silnymi bólami głowy. Bardzo często towarzyszy temu również pogorszone widzenie, opadająca powieka, a także mdłości i pogorszone samopoczucie. Niestety tętniak nie zawsze daje o sobie znać. Bywa także, że wymienione dolegliwości ustępują na jakiś czas, usypiając naszą czujność. Nie należy jednak lekceważyć powtarzających się, silnych bóli głowy. Rozwijający się w głowie tętniak, stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Potocznie bardzo często nazywany jest „tykającą bombą”. Wszystko za sprawą swojej formy, oraz niebezpieczeństwa, jakie za sobą niesie. Tętniak bowiem to patologiczna zmiana w naczyniach tętniczych, rzadziej w żylnych. Pod wpływem ciśnienia krwi, ściany naczyń ulegają osłabieniu. W zaawansowanym stadium choroby może dojść do pęknięcia tętniaka. By temu zapobiec, w przypadku pierwszych objawów, należy zgłosić się do neurologa.
Diagnoza
Neurolog na pierwszym spotkaniu z pacjentem, przeprowadza szczegółowy wywiad. Lekarz w gabinecie wykonuje podstawowe badania neurologiczne, które pozwalają mu ukierunkować swoją diagnozę. W przypadku objawów, takich jak silne bóle głowy, lekarz neurolog skieruje nas na rezonans magnetyczny. Tylko tak szczegółowe obrazowanie, jest w stanie jednoznacznie potwierdzić bądź wykluczyć obecność tętniaka w naszej głowie. Rezonans magnetyczny możemy wykonać w ramach NFZ, bądź w prywatnej placówce. Niepubliczne pracownie oferują znacznie szybszy termin realizacji. Pamiętajmy, że podejrzenie tętniaka głowy, powinno zostać szybko zweryfikowane, tak abyśmy mogli podjąć odpowiednie leczenie. Bez względu na to czy wybierzemy państwową, czy prywatną pracownię należy mieć ze sobą skierowanie od specjalisty.
Przebieg badania
Rezonans magnetyczny w przeciwieństwie do badania RTG., jest całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny. Nie wykorzystuje bowiem żadnego promieniowania, a jedynie magnetyczne właściwości protonów w naszym ciele. Dzięki temu badaniu może poddać się także kobieta w ciąży, choć decyzję o przeprowadzeniu takiego obrazowania, powinien podjąć lekarz ginekolog. Jeżeli lekarz kierujący na rezonans, zlecił podanie pacjentowi kontrastu, powinien on zgłosić się do placówki na czczo. W innym wypadku nie ma takiej konieczności. Ważny natomiast jest nasz ubiór. Ze względu na działanie pola magnetycznego, nie możemy mieć na sobie żadnych metalowych elementów. W tym czasie musimy zrezygnować także z biżuterii oraz ozdób do włosów. Musimy poinformować osobę wykonującą badanie o wszystkich przebytych operacjach. Szczególnie istotne są zabiegi, w których został wszczepiony jakiekolwiek implant. Nie wszystkie tworzywa, z których wykonane są np. sztuczne zastawki, wykluczają nas z obrazowania MR (ang. magnetic rezonance). W trakcie badania pacjent cały czas leży, nie odczuwając działania rezonansu. Hałas emitowany przez urządzenie, jest niwelowany za pomocą słuchawek, które pacjent ma sobie. Po kilku dniach od wykonania obrazowania otrzymuje wyniki w formie opisu oraz na płycie. Badanie rezonansem magnetycznym nierzadko ratuje życie, dlatego nie zwlekajmy i wybierzmy najlepszą pracownię.
źródło: artykuł partnera