RegionWiadomość dnia

Gliwice: Ruszają strefy płatnego parkowania. Jak płacić za parkowanie w Gliwicach? [Parkomaty w Gliwicach, ceny, strefy parkowania]

W centrum Gliwic – podobnie jak w wielu innych dużych miastach – za parkowanie samochodu trzeba będzie płacić. System zacznie działać na początku sierpnia. System płatnego parkowania w Gliwicach w życie wdraża miejska spółka Śląska Sieć Metropolitalna.

 

Śródmiejską strefę wyznaczono mniej więcej w odległości kilkuset metrów od Rynku oraz ul. Zwycięstwa. Została podzielona na dwie podstrefy o zróżnicowanych stawkach opłat. Droższe będzie parkowanie w obrębie Starówki (Podstrefa A – oznaczona kolorem czerwonym), tańsze poza obrębem Starówki (Podstrefa B – oznaczona kolorem zielonym).

 

Kierowcy będą płacić w wielofunkcyjnych urządzeniach – tzw. PIAP-ach. Parkomatów w Gliwicach stanie docelowo ponad 100.  Ponadto, dla osób zameldowanych w Strefie Płatnego Parkowania przygotowano Abonament Mieszkańca, a dla osób systematycznie parkujących na terenie SPP – Ryczałt Wielodniowy.

 

Opłaty w Strefie Płatnego Parkowania

 

OPŁATY BĘDĄ POBIERANE W DNI ROBOCZE – OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZINACH OD 10.00 DO 18.00.

W przyszłości możliwe ma być płacenie poprzez sms i system mobilny, a także kartami. Opłatę za parkowanie należy uiścić niezwłocznie po zaparkowaniu. Bilet parkingowy trzeba umieścić za przednią szybą samochodu – tak aby był widoczny w całości z zewnątrz.

 

Zwolnieni z opłat za parkowanie w strefie:

– osoby niepełnosprawne oraz osoby przewożące niepełnosprawnych, parkujący na miejscach do tego wyznaczonych i posiadający wymagane uprawnienia,
– kierujący pojazdami jednośladowymi,
– kierowcy taksówek na wyznaczonych dla nich miejscach postoju,
– pojazdy publicznej komunikacji zbiorowej zatrzymujące się na ustalonych dla nich przystankach.

 

Abonament mieszkańca

Abonament dla osób zameldowanych w Strefie Płatnego Parkowania uprawnia do parkowania pojazdu na miejscach postojowych w obrębie całej strefy. Kosztuje 120 zł rocznie, a opłaca się go w Biurze Obsługi Strefy Płatnego Parkowania. Potwierdzeniem jest naklejka umieszczana na przedniej szybie samochodu. Jedna osoba może posiadać abonament na jeden samochód.

 

Ryczałt Wielodniowy

Ryczałt przydatny dla osób systematycznie parkujących auto na terenie SPP. Uprawnia do parkowania w danej podstrefie we wskazanym terminie. Można go wykupić na okres od 5 dni do 1 roku. Opłata za 1 dzień w Podstrefie A wynosi 13 zł, a w Podstrefie B – 7,50 zł. Ryczałt opłaca się w Biurze Obsługi Strefy Płatnego Parkowania. Potwierdzeniem jest naklejka umieszczana na przedniej szybie samochodu.

 

Biuro Obsługi Strefy Płatnego Parkowania

Nowe Gliwice, siedziba Śląskiej Sieci Metropolitalnej Sp. z o.o.
ul. Bojkowska 37/3, pokój 001C (parter)
Godziny otwarcia:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek 7.30 – 15.30
czwartek 10.00 – 18.00
tel. 32/441-90-60, 32/441-90-34

 

Więcej informacji, w tym mapa Strefy Płatnego Parkowania wraz z lokalizacją parkomatów, na stronie internetowej www.parkowaniegliwice.pl <.>

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close