RegionWiadomość dnia

GZM ma 170 mln zł nadwyżki budżetowej. Będzie pomoc dla mniejszych gmin [WIDEO]

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia z budżetem, a w nim między innymi pieniądze na rozwój mniejszych gmin. Podczas czwartej sesji zgromadzenia GZM dyskutowano o Metropolitalnym Funduszu Solidarnościowym, ale także o nadwyżce w wysokości ponad 170 milionów złotych.

 

-Dość wysoka, która ma za zadanie przede wszystkim stworzenie możliwości zaciągania kredytów na duże inwestycje prometropolitalne, kredytów niekomercyjnych, a właśnie takich, które są dedykowane dla wszystkich tych samorządów, które mają dobrą sytuację finansową i one są zupełnie inaczej oprocentowane, czyli w sposób bardzo, bardzo korzystny – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia z budżetem, a w nim między innymi pieniądze na rozwój mniejszych gmin

Pieniądze przeznaczone zostaną min na transport i zakup elektrycznych autobusów. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zadecydowała też, że w ramach funduszu solidarnościowego przeznaczy 60 milionów złotych na rozwój mniejszych gmin. -Metropolia powstała z 41 gmin. Są gminy bardzo bogate i powiedzmy sobie szczerze: biedne, małe, nie radzące sobie z pewnymi problemami. Po to też jest metropolia, żeby właśnie cały obszar metropolitalny wspierać, żeby wszystkie gminy mogły rozwijać się równomiernie – mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia z budżetem, a w nim między innymi pieniądze na rozwój mniejszych gmin

-Mówimy tutaj o obszarze szeroko rozumianego transportu, komunikacji, czyli budowie ścieżek rowerowych, centrów przesiadkowych, czy remontach dróg. To przesądza o jakości życia – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM. Samorządy pięciu okręgów metropolii mają przygotować listę projektów – każdy z nich po 12 milionów złotych. Nie jest to jednak sztywna kwota i może ulec zmianie. (Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close