reklama
Kraj

Hodowla gęsi w Polsce coraz bardziej popularna? Minister rolnictwa zachęca do zakładania przydomowych hodowli gęsi

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wraz z Fundacją Hodowców Polskiej Białej Gęsi zachęca do zakładania przydomowych hodowli gęsi. Aktualnie, z powodu braku zbytu, wylęgarnie zmuszone są do utylizacji zarówno jaj i piskląt gęsich. Dlatego Fundacja zaprasza do kontaktu wszystkich rolników, którzy chcą się zająć chowem przyzagrodowym.

 

TOP 5 Silesia Flesz: 5 tysięcy za wycieczkę do lasu, albo na myjnię! To nie żart!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

– Przydomowy chów gęsi jest wielką szansą w szczególności dla gospodarstw mniejszych. Uruchomiliśmy kanały dystrybucji, jest rolniczy handel detaliczny. Każdy rolnik może przetwarzać wszystko, co u niego w gospodarstwie się urodziło i urosło. Może przerabiać do produktów finalnych, które następnie może sprzedawać bezpośrednio konsumentom, a gdy zakończy się epidemia powrócą też możliwości sprzedaży do restauracji, stołówek, jadłodajni, a nawet do sklepów – mówi minister Jan Krzysztof Ardanowski.
– Jest ogromne zapotrzebowanie mieszkańców miast na mięso gęsie, gdyż charakteryzuje się ono niesamowitymi właściwościami zdrowotnymi. Ponadto dzięki promocji rolniczego handlu detalicznego i hodowli gęsi małe gospodarstwa mogą być samowystarczalne – podkreśla prezes Fundacji Andrzej Klonecki.
Hodowla gęsi staje się w Polsce coraz bardziej popularna. – To jest nasza tradycja, nie tylko na Pomorzu i Kujawach, ale w wielu regionach Polski gęsi były naturalnym dochodem gospodyni. Przy hodowli gęsi wykorzystywano różnego rodzaju zasoby gospodarstwa, które do niczego innego się nie nadawały, nieużytki i inne miejsca porośnięte trawą. Cieszę się, że wraca popularność gęsi i mięsa gęsiego – mówi minister rolnictwa.
Przypominamy, że MRiRW wprowadziło szereg ułatwień, które dają rolnikom możliwość prowadzenia małych ubojni oraz przetwarzanie wyprodukowanej w gospodarstwie żywności oraz sprzedaż gotowych produktów czy dań.
– Jest to kierunek bardzo istotny. Musimy myśleć o własnej żywności i wytwarzaniu na potrzeby własne, lokalnego rynku, lokalnej wspólnoty. Cieszę się, że ten kierunek myślenia u rolników zaczyna się pojawiać coraz częściej. Jest on nawet bardziej aktualny w momencie epidemii, kiedy to przydomowy chów może być odpowiedzią na kryzys – podkreśla Jan Krzysztof Ardanowski.
Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi ma do rozdysponowania wśród Kół Gospodyń Wiejskich oraz małych gospodarstw województwa kujawsko-pomorskiego pisklęta gęsie w promocyjnej cenie.
 
– Dla innych województw posiadamy informacje, gdzie na terenie danego województwa rolnicy, czy koła gospodyń mogą zaopatrzyć się w pisklęta – informuje Andrzej Klonecki.
Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt z Fundacją Hodowców Polskiej Białej Gęsi tel. 602 785 388, e-mail: fundacja@polskabialages.pl.
źr. MRiRW

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button