RegionWiadomość dnia

Huta w Dąbrowie Górniczej nad przepaścią? Awaria wielkiego pieca w oddziale ArcelotMittal [WIDEO]

Związkowcy z dąbrowskiej huty alarmują. Patrzą z niepokojem na to, co dzieje się w oddziale ArcelotMittal. Powodem jest awaria wielkiego pieca nr 3, do której doszło pod koniec czerwca.

 

-Druga awaria, tak poważna, która wystąpiła w naszym zakładzie na wielkim piecu to jest ogromne zagrożenie, które powoduje przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników jak i również okolicznych mieszkańców. Druga kwestia, równie ważna, to to że jest to zagrożenie w ogóle dla funkcjonowania firmy a co za tym idzie dla naszych miejsc pracy, więc jako związek zawodowy jak najbardziej powinniśmy występować do pracodawcy o wyjaśnienie tej kwestii – wyjaśnia Jerzy Goiński, MOZ NSZZ „Solidarność” ArcelorMittal Poland S.A..

W swoim stanowisku zakładowe organizacje związkowe podkreślają, że awaria to skutek złego stanu technicznego instalacji, braku okresowych przeglądów i właściwego nadzoru nad ich stanem, co ma być spowodowane ciągłym obniżaniem zatrudnienia i nakładów na remonty.

Huta w Dąbrowie Górniczej nad przepaścią? Awaria wielkiego pieca w oddziale ArcelotMittal
Huta w Dąbrowie Górniczej nad przepaścią? Awaria wielkiego pieca w oddziale ArcelotMittal

Pismo skierowane zostało nie tylko do zarządu spółki, ale także m. in. do władz Dąbrowy Górniczej. –Już dzień po zdarzeniu, do którego doszło 21 czerwca prezydent miasta zwrócił się do zarządu ArcelorMittal o przekazanie szczegółowych informacji dotyczących samej awarii a także działań, które zostaną podjęte żeby w przyszłości tego typu sytuacji uniknąć. Również ze względu na liczne sygnały od mieszkańców o tym zdarzeniu i niepokojących informacji od związków zawodowych prezydent zwrócił się o wyznaczenie pilnego terminu spotkania do prezesa ArcelorMittal w Polsce i czekamy na ustalenia w tej sprawie – mówi Bartosz Matylewicz, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

O sytuacji powiadomiony został także Wojewódzki inspektorat Ochrony Środowiska, który przeprowadził kontrolę w zakresie przeciwdziałania poważnym awariom przemysłowym. Zobowiązał spółkę do :

(…) przeprowadzenia właściwych badań dotyczących przyczyn i przebiegu awarii, celem uniknięcia podobnych zdarzeń w przyszłości oraz konieczności określenia skutków środowiskowych zaistniałej awarii. (…)

Zgodnie z decyzją WIOŚ badania przyczyn, przebiegu i skutków awarii mają zostać przeprowadzone niezwłocznie. Przedstawiciele ArcelorMittal Poland zamieszanie wokół awarii pieca komentują krótko. – My nie rozumiemy dlaczego związki zawodowe wysuwają takie zarzuty pod adresem ArcelorMittal Poland, ponieważ nie zakończyła się jeszcze analiza przyczyn awarii wielkiego pieca nr 3 także te zarzuty są niepoparte żadnymi ekspertyzami ani żadnymi materiałami, które by mogły świadczyć o prawdziwości słów związków zawodowych – mówi Marzena Rogozik, ArcelorMittal Polnad S.A..

Huta w Dąbrowie Górniczej nad przepaścią? Awaria wielkiego pieca w oddziale ArcelotMittal
Huta w Dąbrowie Górniczej nad przepaścią? Awaria wielkiego pieca w oddziale ArcelotMittal

Spółka zapewnia, że usunęła skutki awarii. Dodaje, że obecnie piec pracuje normalnie i zapewnia, że będzie tak przez cały okres, gdy piec numer dwa będzie przechodził remont.
(Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close