KrajRegionWiadomość dnia

Indywidualny numer konta w ZUS wchodzi w życie 1 stycznia 2018. Ułatwi życie firmom? [WIDEO]

Zmiany w płaceniu składek ZUS. Indywidualny numer konta w ZUS wchodzi w życie 1 stycznia 2017. I ma ułatwić życie firmom?

 

Pani Barbara sprzedaje kwiaty i znicze przy cmentarzu w Chorzowie. Jak przyznaje, płacenie składek w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej do najłatwiejszych nie należy. -Za każdym razem trzeba trzy kwitki wypisywać – mówi Barbara Kruz, przedsiębiorca. Podobne zdanie mają inni przedsiębiorcy. -Powiem szczerze, jak ja bym miał to sam robić, a wolę płacić księgowej, to by mnie szlag trafił. Nie poradziłbym sobie w tym momencie – to jest czarna magia, koszmar – mówi Rafał, przedsiębiorca.

Zmiany w płaceniu składek ZUS. Indywidualny numer konta w ZUS wchodzi w życie 1 stycznia 2017. I ma ułatwić życie firmom?

Wkrótce ma się to zmienić. Od 1 stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny numer konta bankowego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na to konto będzie mógł jednym przelewem zapłacić wszystkie składki. -Robimy jeden przelew i na podstawie tych płatności, jakie były dokonywane w poprzednim okresie rozliczeniowym, my te pieniądze po prostu podzielimy – na tych samych zasadach jak zostało to wskazane w poprzednim okresie rozliczeniowym. Te pieniądze zostaną proporcjonalnie podzielone na odpowiednie fundusze, a następnie rozliczone na najstarsze zaległości – wyjaśnia Agata Wiśniewska-Półtorak, dyrektor Departamentu Realizacji Dochodu Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie.

 

Indywidualny numer konta w ZUS wchodzi w życie 1 stycznia 2018. Ułatwi życie firmom?

 

Indywidualny numer konta w ZUS wchodzi w życie 1 stycznia 2018. Aktualnie działające cztery konta bankowe przestaną być aktywne wraz z końcem roku. ZUS od października informuje o tym przedsiębiorców. Nowy numer bankowy będzie się składał z 26 cyfr. -Ten numer musi mieć zawsze identyfikator ZUS-u i NIP płatnika. To są dwie najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę – mówi Helena Fuśnik p. o. Dyrektora Oddziału ZUS w Chorzowie.

Aktualnie działające cztery konta bankowe przestaną być aktywne wraz z końcem roku. ZUS od października informuje o tym przedsiębiorców

Nowy zasady mają ułatwić opłacanie składek. Warto też pamiętać o tym, że wpłaty w pierwszej kolejności będą pokrywały zadłużenie, więc nie będzie możliwości zapłacenia tylko bieżących składek. W praktyce oznacza to, że jeśli płatnik nie spłaci długu bądź nie skorzysta z układu ratalnego, to nie będzie mógł korzystać na przykład ze świadczeń chorobowych czy zdrowotnych.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz w oddziałach.(Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close