Kategorie

Jak będzie wyglądał Bytom w 2030 roku?

Za nami już drugie spotkanie w ramach warsztatów, których celem jest opracowanie projektu „Strategii Rozwoju Bytomia – Bytom 2030”. Podczas poniedziałkowego, 14 czerwca spotkania powołanego przez prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza zespołu ds. opracowania projektu Strategii omówione zostały nie tylko zmiany, jakie są konieczne do wprowadzenia w latach 2022-2030, ale również kierunki rozwoju naszego miasta w następnych latach.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Strategia Rozwoju Miasta to dokument, który powinien odzwierciedlać aspiracje mieszkańców, dlatego tak ważne jest określenie zmian i kierunków, w jakich powinno miasto podążać w najbliższych latach – mówił dr Krzysztof Wrana, zastępca dyrektora Centrum Rozwoju Regionalnego Akademii Wyższej Szkoły Bankowej w Dąbrowie Górniczej.

Jak wykorzystać potencjał miasta?

Podczas warsztatów skoncentrowano się głównie na wskazaniu mocnych stron Bytomia, które należy wykorzystać w najbliższych latach, ale również na najważniejszych zmianach, jakie są konieczne do wprowadzenia w mieście, aby przyśpieszyć rozwój miasta. Wśród mocnych stron uczestnicy warsztatów wymieniali: dobre położenia miasta i jego skomunikowanie z największymi ośrodkami Metropolii, rozbudowaną bazę sportową i kulturalną oraz dobrze położone tereny inwestycyjne. Warto podkreślić, że dla rozwoju miasta niezbędne jest aktywne włączenie mieszkańców w proces zmian w mieście, wdrażanie innowacyjnych technologii, pozyskiwanie nowych inwestorów oraz środków zewnętrznych na inwestycje, ale również skuteczne przeprowadzenie transformacji górniczej w Bytomiu.

W jakim kierunku powinno podążać miasto?

W trakcie spotkania uczestnicy warsztatów mieli wskazać także kierunki, w jakich powinno podążać miasto, aby stać się atrakcyjne dla mieszkańców oraz przedsiębiorców. Tutaj wymieniono m.in.: rozwój budownictwa mieszkaniowego oraz dostępność placówek oświatowych, uniwersyteckich oraz rozwój infrastruktury okołosportowej, co powinno zahamować zjawisko depopulacji, zmianę wizerunku Śródmieścia, niwelowanie barier architektonicznych, ale również wdrażanie preferowanych warunków dla przedsiębiorców zarówno wśród mieszkańców miasta, którzy zakładają własny biznes oraz zewnętrznych inwestorów, lokujących swój biznes w Bytomiu.

Wśród opinii pojawiały się także propozycje zwiększenia działań w zakresie turystyki poprzemysłowej, organizacji wielkich wydarzeń sportowych i kulturalnych, przyciągających widzów z regionu oraz kraju oraz rozwój specjalistycznych branż, które miałyby wpływ na pozyskanie specjalistów z zakresu innowacyjnych technologii, transportu czy budownictwa.

Podjęte tematy na wczorajszych warsztatach będą kontynuowane podczas kolejnego spotkania w ostatni poniedziałek czerwca br. Przypomnijmy, że uczestnikami warsztatów są przedstawiciele władz miasta, radni Rady Miejskiej, Urzędu Miejskiego w Bytomiu, jednostek i spółek miejskich, a także organizacji pozarządowych i środowisk związanych z kulturą, sportem i organizacjami społecznymi w mieście.

Warto dodać, że w najbliższym czasie odbędą się również warsztaty branżowe poświęcone projektowi „Strategii Rozwoju Bytomia – Bytom 2030”. 22 czerwca zaplanowano spotkanie z sektorem gospodarczym w mieście, 23 czerwca poświęcone sprawom związanym ze środowiskiem, zaś 24 czerwca dotyczące spraw społecznych, w których udział wezmą m.in. organizacje pozarządowe. Z kolei 25 czerwca w spotkaniu fokusowym wezmą udział przedstawiciele instytucji z otoczenia miasta m.in.: Urzędu Marszałkowskiego, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

Wszystkie spotkania branżowe są otwarte dla mieszkańców miasta i odbędą się w Centrum Edukacyjno-Kulturalnym im. Ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego przy ul. Matejki 1 w Bytomiu – Rozbarku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Paulo Sousa po meczu Polska-Słowacja: Jest jeszcze 6 punktów do zdobycia

Śląska Karta Usług Publicznych przejdzie metamorfozę. Zamiast karty – aplikacja

Zostań celnikiem! Krajowa Administracja Skarbowa szuka pracowników na Śląsku

 

źr. UM Bytom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button