Jak dobrać ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze
Praca przy biurku na komputerze dla wielu z nas stała się współcześnie normalnością. Biorąc pod uwagę to jak odmienił się obecny ustrój pracy, jaką renomą cieszy się obecnie home office lub synteza pracy stacjonarnej z pracą zdalną, warto zadbać o nasz komfort oraz zdrowie. Ciało człowieka jest przyzwyczajone do ruchu, potrzebuje go aby prawidłowo funkcjonować, dlatego też wielogodzinna praca przy komputerze może powodować dyskomfort, zmęczenie, a nawet w dalszej perspektywie, większe problemy zdrowotne. Aby uniknąć problemów z kręgosłupem, bólu pleców i ramion, a nawet migren, warto zainwestować w dobrze dostrojony ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze. Warto jednak przed zakupem zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii. W artykule znajdą się wskazówki jaki fotel ergonomiczny wybrać oraz na jakie szczegóły zwrócić uwagę, by był on jak najlepiej dopasowany do Twojej sylwetki.
Najistotniejsza cecha fotela ergonomicznego – regulacja
Chociaż wiele foteli ergonomicznych biurowych wygląda atrakcyjnie, to duży, skórzany fotel, nie zawsze okaże się odpowiednim siedziskiem do wielogodzinnej pracy przy komputerze. Podstawową cechą po której z łatwością poznasz, że fotel do biurka sprawdzi się do pracy przy komputerze, jest możliwość regulacji w kilku obwodach.
Podstawową regulacją, która jest potrzebna aby w rzeczywistości dopasować fotel do naszej sylwetki jest możliwość zmiany wysokości siedziska. To bardzo kluczowa kwestia, ponieważ odpowiednie oparcie nóg na podłodze ma wpływ na pozycję jaką przyjmujemy. W ogólnej perspektywie ma to duże znaczenie dla naszego komfortu, ponieważ nawet po wielogodzinnej pracy znacząco zmniejszymy poczucie fizycznego wyczerpania. Drugą kwestią jest możliwość regulacji nachylenia oparcia. Ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze musi zapewniać odpowiednie wsparcie dla Twoich pleców.
Sylwetka podczas pracy nie powinna być zgarbiona ani zbytnio rozluźniona – ma to działanie na zdrowie Twojego kręgosłupa. Jeżeli po dłuższym czasie pracy przy komputerze czujesz ból pleców, oznacza to, że warto zmienić ustawienia oparcia. Dobrej jakości fotele ergonomiczne posiadają również dodatkowe regulacje w zakresie podłokietników, głębokości siedziska, a nawet zagłówka. Jeżeli uważasz, że Twoja praca przy komputerze będzie systematyczna oraz wielogodzinna, to zdecydowanie powinieneś pomyśleć o modelach foteli ergonomicznych. Jak najbardziej indywidualne dopasowanie fotela do sylwetki zapewni Ci komfort pracy oraz, tak naprawdę, bezpieczeństwo.
Z czego powinien być zbudowany ergonomiczny fotel?
Jeżeli zastanawiasz się jaki fotel ergonomiczny wybrać oraz czy materiały z jakich został wykonany mają istotne znaczenie, to już odpowiadamy. W momencie, gdy stajemy przed doborem fotela biurowego, podstawowym wyznacznikiem często bywa budżet oraz design mebla. To niestety błąd, który warto zauważyć. Utarło się przekonanie, że ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze nie może być elegancki. Na szczęście coraz częściej odchodzi się od takiego twierdzenia, a producenci mebli biurowych rozumieją i spełniają potrzeby klientów. Najlepszym materiałem, z którego wykonane są dobrej jakości fotele ergonomiczne to tkaniny zapewniające odpowiednią rotację powietrza. Materiał powinien być dobrej jakości, odporny na przetarcia oraz łatwy w utrzymaniu w czystości. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że coraz więcej modeli foteli ergonomicznych cechuje się również bardzo stylową estetyką. W designerski sposób łączone są różne materiały oraz kolorystyka.
Ciekawą propozycją są również fotele do komputera tapicerowane skórą – prezentują się one bardzo designersko, lecz warto rozważyć, czy w przypadku wielogodzinnej pracy przy komputerze, będzie ona dla Ciebie tak samo komfortowa o każdej porze roku.
Oparcie w fotelach ergonomicznych
Chociaż istotną rzeczą jest sposobność regulacji wysokości i nachylenia oparcia, drugim nieodłącznym szczegółem jest sposób jego wyprofilowania. Dobrej jakości ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze ma modelowane oparcie, które zwykle przypomina literę „S”.
Taka forma wynika z odwzorowania fotela w oparciu o kształt kręgosłupa. Odpowiednie wsparcie dla pleców dzięki dostrojeniu oparcia pozwala na odciążenie kręgosłupa, zmniejsza nacisk oraz napięcie mięśni. To bardzo istotne dla Twojego zdrowia. Niewłaściwa postawa podczas codziennej, kilkugodzinnej pracy przy komputerze, może bardzo szybko dać o sobie znać problemami z bólem pleców. W dalszej perspektywie, wiąże się ze znacznie poważniejszymi konsekwencjami. Oparcie ergonomicznego fotela powinno wspierać całe plecy. Pomocną zaletą profilowanego oparcia i jego wybornego zestawienia jest również komfort pracy. Nie będziesz musiał nieustannie przekształcać pozycji, a tym samym rozpraszać się i odrywać uwagi od wykonywanego zadania.
Podłokietniki – istotny szczegół fotela ergonomicznego
Chociaż wydaje się, że podłokietniki są tylko bonusem lub mniej istotnym elementem, to w rzeczywistości odgrywają charakterystyczną funkcję. Podłokietniki w ergonomicznym fotelu biurowym pomagają Ci podtrzymać prostą sylwetkę oraz pozwalają odciążyć organizm. Takie dodatkowe wsparcie w dużym stopniu osłabia napięcie mięśni, a w związku z w tym odczuwasz mniejsze zmęczenie. Właściwe ustawienie i regulacja podłokietników dopasowana do Twojej sylwetki gwarantuje mniejsze obciążenie obręczy barkowej oraz ramion. To istotna kwestia na którą warto zwrócić uwagę wybierając ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze, która niejednokrotnie wiąże się z pracą rąk. Wybór odpowiedniego ergonomicznego fotela do pracy przy komputerze to bardzo osobista kwestia. Oczywiście, najwygodniejszym rozwiązaniem byłaby opcja fizycznego sprawdzenia i dopasowania mebla do naszej figury.
Tymczasem nie zawsze istnieje taka okazja. Dlatego polecamy sprawdzać wymiary, które znajdują się na karcie produktu oraz dostosowywać fotel przy pomocy regulacji do momentu, w którym poczujesz, że jest to optymalna pozycja. Zdrowie oraz Twoja wygoda to powinny być czynniki priorytetowe. Dlatego też mamy nadzieję, że znajdziesz idealny fotel, który zapewni Ci wygodną pracę.
źródło: artykuł partnera