RegionWiadomość dnia

Jak odmienić Bytom? Znamy już najlepsze pomysły!

Jak odmienić Bytom? Pomysłów było 40. 38 z nich dopuszczono do konkursu, który w końcu został rozstrzygnięty.

 

-Pomysł narodził się w mojej głowie w minutę. Od razu jak spotkałem się z tym konkursem wiedziałem, że to musi być biblioteka narzędzi. Ponieważ sam myślałem o czymś takim wiele razy, jak potrzebowałem narzędzi i myślę, że to jest coś potrzebnego i faktycznie przydatnego lokalnie tutaj dla mieszkańców – mówi Michał Lorbiecki, laureat konkursu na innowacje społeczne w Bytomiu.

Jak odmienić Bytom? Pomysłów było 40. 38 z nich dopuszczono do konkursu, który w końcu został rozstrzygnięty.

A przede wszystkim wartego 10 tysięcy złotych. Tyle czekało bowiem na autorów najlepszych, zdaniem specjalnej komisji, pomysłów. Wygrały zarówno osoby prywatne jak i organizacje pozarządowe, osoby z Bytomia ale także z innych miast. Oprócz biblioteki narzędzi, wśród zwycięzców, pojawiły się takie pomysły, jak centrum wsparcia dla osób z demencją, spółdzielnia na rzecz rozwoju zatrudnienia, czy ogród sensoryczny, który ma pełnić funkcję miejsca terapii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

-Ten konkurs to jest przejaw otwartości na mieszkańców, na organizacje pozarządowe – chcemy czerpać z ich pomysłów. Wielokrotnie w procesie rewitalizacji dotychczas korzystaliśmy z opinii mieszkańców. Myślę, że te opinie znalazły odzwierciedlenie w zgłoszonych projektach – mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Jak odmienić Bytom? Pomysłów było 40. 38 z nich dopuszczono do konkursu, który w końcu został rozstrzygnięty.

Baza pomysłów jest – teraz miasto szuka chętnych, którzy chcieliby je zrealizować. Chętni zgłaszać się mogą do 18 maja. Specjalna pula środków przygotowana została także z myślą o dotacjach na projekty społeczne i inwestycyjne. -Każdy, kto chciałby coś zrobić na swoim terenie – w zakresie modernizacji podwórka na przykład albo zrobienia czegoś fajnego na terenie miasta chociażby jakąś malutką imprezę lokalną ma taką możliwość. Jedynie trzeba mieć przez kogo złożyć ten wniosek – w związku z czym zapraszamy przede wszystkim organizacje pozarządowe, które mogą być opiekunami takich osób ale też osoby, które są przede wszystkim zainteresowane jakimś tak zwanym czynem społecznym – mówi Jakub Janiak, prezes Fundacji Inicjatywa.

Wsparcie w przypadku chęci zorganizowania wydarzenia kulturalnego, sportowego czy edukacyjnego wynosić będzie 2,5 tys zł. 5 tys zł. można otrzymać na projekty związane z remontami czy naprawami.
(Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close