Puma – celebrytka. Co słychać u Nubii?
Jak się ma puma Nubia? Wciąż mieszka w zoo w Chorzowie, uwielbia bujanie się na hamaku i nowe zabawki
Pamiętacie? Puma Nubia to była celebrytka roku 2019. To wtedy okazało się, że zwierzę mieszkało na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej w woj. śląskim w prywatnym domu, razem ze swoim właścicielem, weteranem z Afganistanu. Miał ją od 6 lat! Jednak w Polsce posiadanie takiego zwierzęcia jest nielegalne. Sąd zdecydował, że zwierzę musi trafić do ogrodu zoologicznego. Pracownicy zoo w Poznaniu przyjechali, by pumę odebrać, a właściciel uciekł do lasu. Razem z Nubią. Była wielka obława, a potem – sprawa w sądzie. Puma Nubia trafiła zaś do zoo w Chorzowie, gdzie mieszka do dziś. I gdzie odwiedza ją weteran, który z nią mieszkał.
Jak podkreślają przedstawiciele zoo w Chorzowie: Śląski Ogród Zoologiczny nie jest stroną konfliktu dotyczącego pumy Nubii. Ogród realizuje aktualne postanowienia sądu w tej sprawie. Zgodnie z aktualnym wyrokiem sądu miejscem przebywania pumy jest Śląski Ogród Zoologiczny.
Jak się ma puma Nubia w zoo?
Nubia mieszka w zoo w Chorzowie już ponad 3 lata. Na początku mnóstwo gości zoo przychodziło specjalnie po to, by ją odwiedzić. W końcu była sławna! Teraz wszystko się uspokoiło. – Jest traktowana na równi z pozostałymi podopiecznymi Ogrodu. Przyzwyczaiła się już do swojego wybiegu, na którym znalazła sobie ulubione miejsca – opowiadają jej opiekunowie z zoo w Chorzowie.
Co porabia puma na swoim wybiegu?
– Najchętniej spędza czas na hamaku przygotowanym przez opiekunów oraz na półkach skalnych w tylnej części woliery – dowiedzieliśmy się w zoo. – Z tych punktów uważnie obserwuje odwiedzających, którzy zatrzymują się przy jej wolierze dodają.
Puma Nubia może także spędzać czas w pomieszczeniach wewnętrznych (niedostępnych dla zwiedzających), w których znajdują się m.in. różnego rodzaju elementy wzbogacenia środowiskowego (tzw. enrichment, czyli potocznie „zabawki”, poidło z wodą czy półki-legowiska). Opiekunowie regularnie przygotowują dla niej enrichment, który zachęca ją do aktywności. Są to np. różne sposoby ukrycia pokarmu, które stymulują jej zmysły i pobudzają naturalne instynkty. – Dostęp do pomieszczeń niedostępnych dla zwiedzających pozwala jej się schować i wyciszyć, co również jest bardzo ważne – podkreślają opiekunowie pumy.
Podobnie jak pozostali mieszkańcy Śląskiego Zoo, puma ma zapewnioną stałą opiekę lekarza weterynarii, a jej dieta jest zróżnicowana oraz opracowana na podstawie obecnie dostępnej literatury i stanu wiedzy.
Zoo w Chorzowie i jego mieszkańcy
ZOO w Chorzowie kiedyś i dziś [ZDJĘCIA] Kto w ogrodzie był pierwszy? Lwy słonie, czy wielbłądy?