KrajRegion

Janina Ochojska otrzymała tytuł doktora Honoris Causa [WIDEO]

Janina Ochojska otrzymała tytuł doktora Honoris Causa. Nadał go jej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

 

Jej niezwykłe zaangażowanie na rzecz niesienia pomocy ofiarom katastrof i konfliktów zbrojnych to doskonała lekcja dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Dziś Janina Ochojska – Okońska została uhonorowana najwyższą godnością akademicką – tytułem doktora Honoris Causa.

 

-Przyznanie takiego tytułu wskazuje na to, że organizacje humanitarne mają dzisiaj ogromną rolę do spełnienia można powiedzieć że ratujemy świat – mówi Janina Ochojska – Okońska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego nie miały wątpliwości, że działalność Ochojskiej zasługuje na wyróżnienie. -My leczymy ludzi, a PAH niesie pomoc w przypadku konfliktów zbrojnych, katastrof, strukturalnego ubóstwa i zapewne ratuje więcej ludzi niż my, jako lekarze życie ludzkie – mówi prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Do tej pory laureatami tego zaszczytnego wyróżnienia w SUM byli zawsze wybitni profesorowie, zasłużeni dla nauki. –Wydawało się to nam jako wnioskodawcom, że to zawęża spojrzenie na medycynę na pozycję lekarza na filozofię pomocy lekarzowi – mówi Prof. dr hab. n. med. Michał Tendera, promotor postępowania w sprawie nadania tytułu Honoris Causa, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Obecnie Polska Akcja Humanitarna, której prezesem jest Janina Ochojska, pomaga w Sudanie Południowym, Somalii, Syrii, Iraku i na Ukrainie – prowadzi akcje zwiększające dostęp do wody i godnych warunków sanitarnych, żywności, edukacji i bezpiecznego schronienia. -Pochodzę z ubogiej rodziny, od dzieciństwa jestem niepełnosprawna, wydawałoby się co taka osoba może zrobić. A nasza organizacja pomaga już nie setkom ludzi, ale setkom tysięcy – podkreślała dzisiaj w Katowicach Janina Ochojska – Okońska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

Śląski Uniwersytet Medyczny tytuł doktora Honoris Causa przyznał po raz sześćdziesiąty.(Monika Herman)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close