Kategorie

Jedna z największych boulderowni w Polsce. Gdzie? W Bytomiu

Na Rozbarku ścianki pną się ku górze. Trwa rewitalizacja obiektów po byłej KWK „Rozbark”, gdzie powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Widoczne są już na zewnątrz pierwsze elementy siłowni zewnętrznej, budynek noclegowo-szkoleniowy przeszedł już wszystkie odbiory i został dopuszczony do użytkowania, a na „Bończyku” trwają ostatnie prace wykończeniowe. Z kolei w budynku kotłowni robotnicy zmagają się z budową konstrukcji dachu, a elewacja budynku została odnowiona. To jednak nie wszystko. W obiektach po byłej kopalni już ukończono pierwszą z czterech części boulderowni.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Gratka dla miłośników wspinaczki

Pierwsza z boulderowni – czyli miejsce, gdzie można wspinać się po wolnostojących, kilkumetrowych blokach skalnych bez użycia asekuracji liną – o charakterze rekreacyjnym będzie przeznaczona dla osób chcących poprawić swoją wytrzymałość. Powstała ona na środkowym poziomie dawnej kotłowni KWK „Rozbark”, a jej powierzchnia pozwoli na nakręcenie około 40 niezależnych problemów boulderowych.

– Wyróżnia ją wysokość pomieszczenia, w którym się znajduję, bowiem pozwala ona na wejście na samą górę, po pokonaniu drogi na ścianie. Nie jest to często spotykane na sztucznych ścianach wspinaczkowych. Dzięki temu rozwiązaniu zachowamy klimat prawdziwych formacji boulderowych na świeżym powietrzu – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom. – Design i charakter ściany odpowiada najnowszym trendom. Pomimo jej surowego, drewnianego wyglądu, jednocześnie zachowany został element tarcia, który jest zazwyczaj stosowany do pokrycia panelu wspinaczkowego – dodaje Dobromir Bujak.

Powiązane artykuły

Kolejnym krokiem będzie wykonanie drugiej części boulderowni, która znajdować się będzie na poziomie zerowym. Sąsiadować będzie bezpośrednio z kilkunastometrową ścianą, przeznaczoną do wspinaczki z liną. Kąty przewieszenia tego poziomu boulderowni pozwalają na przygotowanie boulderów pod zawody ogólnopolskie i międzynarodowe, dlatego właśnie będzie ona boulderownią o charakterze głównie sportowym i zawodniczym. To z pewnością będzie miało wpływ na znaczenie i prestiż powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

Charakterystycznym elementem wchodzącym w skład tej części, będzie Kilter Board z regulowanym kątem przewieszenia i podświetlanymi chwytami LED. Tego typy chwyty to nowość na rynku ogólnopolskim i europejskim. W połączeniu z dedykowaną aplikacją, umożliwi ona dostęp do ok. 40 000 problemów boulderowych. Tuż obok znajdzie się również pochylnia o kącie przewieszenia ok. 40 stopni, na której nakręcone zostaną drewniane chwyty. Z uwagi na materiał, z którego ten rodzaj chwytów jest wykonany, jest on rozwiązaniem bardziej przyjaznym dla dłoni wspinaczy.

Atrakcje również dla najmłodszych

Na tym samym poziomie, znajdzie się również część boulderowni przeznaczonej dla najmłodszych sportowców. Wyposażona będzie ona w różnorodne, kolorowe chwyty, atrakcyjne dla młodych adeptów wspinaczki. Ta część boulderowni dodatkowo zachęcać będzie do aktywnego spędzania czasu wolnego przez dzieci.

– Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych z pewnością będzie jedną z największych atrakcji nie tylko w naszym regionie, ale również w Polsce. Cieszę się, że zabytkowe obiekty po kopalni „Rozbark” ponownie będą tętnić życiem. Kiedyś służyły one górnikom, teraz miłośnikom sportu, ale również dzieciom i młodzieży, które będą mogły tutaj szlifować swoje umiejętności – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Coś dla miłośników treningów wytrzymałościowych

Na najwyższym poziomie dawnej kotłowni KWK „Rozbark” powstanie trzecia, ostatnia wewnętrzna boulderownia – trenażerownia. Ta część przeznaczona będzie głównie dla osób korzystających z treningów wytrzymałościowych. Cechą charakterystyczną będzie z pewnością duża ilość nakręconych chwytów wspinaczkowych, które umożliwią wykonanie różnorodnych sekwencji wspinaczkowych. To właśnie ta część zostanie nazwana najbardziej kolorową częścią boulderowni. Tuż obok panelu wspinaczkowego, znajdą się m.in. campus board, chwytotablice i pozostałe wyposażenie treningowe.

Warto dodać, że uzupełnieniem dla strefy wewnętrznej, będzie również powstająca część boulderowni zewnętrznej. Przeprowadzenie zawodów wspinaczkowych na zadaszonej i oświetlonej ścianie zewnętrznej jest rzadkie, a tym samym wyjątkowo atrakcyjne dla widzów i samych sportowców.

Łącznie wszystkie boulderownie, powstające na terenie dawnej KWK „Rozbark”, zajmować będą około 1000mkw. powierzchni. Będzie to jedna z największych boulderowi w Polsce, która dostosowana będzie dla każdej kategorii wiekowej i o różnym stopniu zaawansowania korzystających. Inwestycja dofinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, dzięki którym możliwa była realizacja tej ważnej inwestycji sportowej, ale również mającej wpływ na zachowanie postindustrialnych obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”, która zakończyła fedrowanie w 2004 roku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Kierowca śmiertelnie potrącił rowerzystę. Wrócił po urwane lusterko i uciekł [WIDEO]

Górnictwo na Śląsku ma być wygaszone. Jako pierwsza zamknięta zostanie kopalnia Ruda Ruch Pokój

Zatrzymanie właściciela klubu Face2Face w Rybniku niezasadne. Jest wyrok sądu

 

źr. UM Bytom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button