RegionWiadomość dnia

Jerzy Kukuczka „wrócił do domu”. Legendarny alpinista ma swój mural w Bogucicach [WIDEO]

Piękny, zagadkowy, nietuzinkowy… To tylko niektóre opinie mieszkańców i przechodniów o muralu z Jerzym Kukuczką, jaki powstał właśnie na jednej ze ścian kamienic w Katowicach – Bogucicach.

 

 

Maracana w Katowicach? Cena za stadion jak z kosmosu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Dopiero co powstał i już budzi zainteresowanie przechodniów, choć nie wszyscy rozpoznają postać z nowego muralu w katowickich Bogucicach.

-Bardzo piękny. A kto to jest w ogóle? -Jerzy Kukuczka. -Aha, Jerzy Kukuczka. Ja o nim bardzo dużo słyszałam. Tutaj zawsze znicze się palą. Tutaj osiedle Kukuczki jest – mówi Aurelia Lewandowska, mieszkanka Katowic-Bogucic.

Sąsiedzi, którzy znali Kukuczkę osobiście, są zadowoleni że jego podobizna pojawiła się na budynku.

– Bardzo ładny mural. Stosowny do tego człowieka jak tu mieszkał. Bo on tu kiedyś mieszkał, ja go też znam. Znałem go, bo już nie żyje, ale w sumie jest to ściana wykorzystana elegancko. Góry. I na pierwszym planie właśnie nasz Kukuczka – uważa Marian Ksiądz, mieszkaniec Katowic-Bogucic.

 

– To jest super. To on prawdziwy jest, tylko już starszy. -Tak wyglądał? -Ja go pamiętam, jak był młodszy, a tutaj on już starszy jest mówi o muralu Jerzego Kukuczki w Bogucicach Maria, mieszkanka Katowic-Bogucic.

Na pomysł stworzenia muralu wpadła Jowita Hercig, przewodnicząca rady dzielnicy Bogucice. Wszystko by uczcić Kukuczkę w 30. rocznicę jego śmierci.

-Dzielnica Bogucice to dzielnica, która słynie z tego faktu, że urodził się tutaj Jerzy Kukuczka. Mamy osiedle Kukuczki, mamy szkołę, która jest imienia Jerzego Kukuczki. Niedawno została odsłonięta tablica w szkole podstawowej nr 13. Brakowało jeszcze muralu – mówi Jowita Hercig, przewodnicząca Rady Jednostki Pomocniczej w Bogucicach.

 

Mural wykonał Wojciech Walczyk, który ma na swoim koncie wiele takich wielkoformatowych dzieł.

-Teraz mural ma szansę stać się wizytówką Bogucic i nowym punkt odniesienia dla mieszkańców. Ale to nie koniec planów jakie ma miasto, by uczcić najwybitniejszego polskiego himalaistęmówi Wojciech Walczyk, wykonawca muralu Jerzego Kukuczki.

-Od dłuższego czasu władze miasta planują, żeby właśnie w Bogucicach, w dzielnicy w której urodził się Jerzy Kukuczka powstała Izba Pamięci, muzeum poświęcone Jerzemu Kukuczce. Wiemy już po zapowiedziach władz miasta, że będzie to Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki. Mamy wyznaczone również miejsce, gdzie to muzeum mogłoby powstać – mówi Damian Stępień, radny Rady Miasta Katowice.

A ma powstać właśnie w tym miejscu – na skrzyżowaniu ulic Markiefki i Katowickiej. Nowo powstały mural kosztował 19 tysięcy złotych.

 

autor: Radosław Nosal

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Sosnowiec: Strzelanina w mieście! Obława za mężczyzną, który ostrzelał przystanek autobusowy! [WIDEO]

Pogrzeb rodziny ze Szczyrku, która zginęła w wybuchu gazu odbędzie się 19 grudnia

Premier Morawiecki na obchodach rocznicy pacyfikacji KWK Wujek: Byliśmy karmieni kłamstwami! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close