KrajRegion

Jest akt oskarżenia przeciwko organizatorom i uczestnikom obchodów „urodzin” Hitlera

Do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim trafił akt oskarżenia wobec sześciu uczestników obchodów „urodzin” Adolfa Hitlera zorganizowanych w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego.

 

ZOBACZ TAKŻE: Za hejt w Internecie do więzienia?

W 2017 roku stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność” zorganizowało w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego „uroczystości urodzinowe” Adolfa Hitlera. Uczestnicy mieli w ten sposób propagować nazizm, za co gliwicka prokuratura postawiła im zarzuty.

 

Zbigniew Ziobro o śledztwie ws. urodzin Hitlera w lesie pod Wodzisławiem: Wydarzenie mogło być prokurowane za pieniądze [WIDEO]

Materiał Pawła Jędrusika:

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim akt oskarżenia wobec sześciu osób, które miały propagować nazizm i zorganizować w maju 2017 roku tzw. „urodziny Hitlera” w lesie pod Wodzisławiem Śląskim.

Sprawa wyszła na jaw po emisji programu telewizji TVN „Superwizjer”. Wśród oskarżonych jest Mateusz S., który miał być organizatorem „urodzin Hitlera”.

Mateuszowi S., który został oskarżony o zorganizowanie i przeprowadzenie całego tego zdarzenia przedstawiono również inne zarzuty, związane z jego wcześniejszymi zachowaniami, polegającymi na propagowaniu nazistowskiego ustroju państwa. Dotyczy to zdarzeń z 2016 i 2017 roku i uczestnictwa w festiwalu „Orle Gniazdo” oraz w koncercie w Rybniku-Boguszowicach – mówi Joanna Smorczewska, Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

To w Rybniku Mateusz S. miał wznosić ręce w geście nazistowskiego pozdrowienia. Do tego mężczyzna jest oskarżony o nielegalne posiadanie amunicji. Postępowanie w tej sprawie trwa od blisko roku. Do tej pory przesłuchano prawie 60 świadków, pozyskano 17 opinii biegłych i instytucji specjalistycznych, a także wykonano ponad 100 czynności oględzin. Mateuszowi S. grozi do 8 lat więzienia. Pozostałym oskarżonym – do 2 lat.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close