Jubileusz 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach obchodzi w 2022 r. swoje 100-lecie, którego Honorowym Patronem został Pan Wicepremier Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński. Szkoła na trwałe wpisała się w przestrzeń edukacyjną i kulturalną miasta, może poszczycić się zintegrowaną Społecznością Kościuszkowską, na którą składają się absolwenci kilkudziesięciu roczników.
Jubileusz 100-lecia Liceum
Od początku istnienia spełnia swoją misję z ogromnym zaangażowaniem i wiarą w idee wolności, polskości i patriotyzmu. To miejsce szczególne, w którym zdobywało wiedzę i uczyło się wiele pokoleń mieszkańców Mysłowic i okolic. Jubileusz 100 – lecia Liceum, jest okazją do świętowania i wspominania historii uczniów i nauczycieli, ale także sposobnością do podkreślenia znamienitej przeszłości Szkoły, która wpisuje się w walkę o polskość na przygranicznych ziemiach Górnego Śląska.
Historia
Celem jest przypomnienie zarówno walki z niemieckim zaborcą w kontekście III powstania śląskiego, hitlerowskim okupantem poprzez pielęgnowanie pamięci o zamordowanych profesorach i uczniach, jak i jarzmem radzieckim po II wojnie światowej, przez podkreślenie roli Tajnego Harcerstwa Krajowego, skupiającego w swych szeregach uczniów I LO im. Tadeusza Kościuszki. Szkoła, jako jedna z czterech na całym Górnym Śląsku, we wrześniu 1922 r., trzy miesiące po wyzwoleniu, wprowadziła język polski do nauczania. Te wszystkie wydarzenia sprawiają, że Polski Orzeł w koronie, który jest z nami od wyzwolenia, cudem ocalony po zbombardowaniu szkoły w czasie II wojny światowej, widniejący dumnie nad głównym wejściem do budynku, napawa wszystkich dumą, a bycie „Kościuszkowcem” jest zaszczytem.
Obchody 95-lecia I LO
Kiedy w 2017 roku świętowano 95-lecie I LO, odwiedziło je około 1500 osób, a wymiernym efektem obchodów jest wspaniała nowa biblioteka oraz nowoczesna strefa wypoczynku dla młodzieży. Zrealizowano ten kosztochłonny, ale bardzo potrzebny projekt właśnie dzięki Absolwentom i Przyjaciołom Szkoły, dzięki Darczyńcom, którzy wierzą, że edukacja to najlepsza inwestycja.
Plany do realizacji
Stulecie to wyjątkowa okazja! Należy podkreślić ją spektakularnym działaniem na miarę tej okrągłej rocznicy. Planowana jest renowacja dawnej kotłowni, która zamieni się w wyjątkową Piwnicę Artystyczną, miejsce, w którym młodzież będzie mogła przeprowadzać próby Szkolnego Teatru Subtelność, ale także przestrzeń spotkań kulturalnych i społecznych. W przepięknym neoklasycystycznym budynku stworzone będzie miejsce, gdzie młodzież będzie realizować swoje projekty, a nauczyciele w niekonwencjonalnej przestrzeni, w jeszcze bardziej przyjazny uczniom sposób, mogli prowadzić zajęcia, m.in. z historii czy języków obcych. Niezwykle istotne w tej holistycznej koncepcji jest zaangażowanie uczniów. Tym ważniejsze, że od kilku lat dostrzegano radykalne zwiększenie zapotrzebowania młodzieży na wsparcie w postaci pomocy psychologiczno-pedagogicznej, reintegrację z rówieśnikami. Pandemia i izolacja dodatkowo nakłada się na deficyty, które bardzo mocno wpływają na pracę i naukę młodzieży.
Filozofia zero waste
Zorganizowanie w dawnej kotłowni takiego miejsca spotkań, ma też symboliczny wymiar. Kotłownia, niegdyś symbol opalania koksem, wpisująca się w postrzegania Śląska jako głównego emitenta szkodliwych gazów, może być miejscem promującym ekologię, zamierzamy używać ekologicznych materiałów, wyposażyć miejsce zgodnie z filozofią zero waste – poprzez, m.in. renowację foteli i kanap kupowanych z drugiej ręki, wykorzystanie materiałów pozyskanych od mieszkańców Mysłowic do wykończenia elementów wnętrza.
Warto nadmienić, że związku z obchodami Jubileuszu, którego integralną częścią jest Zjazd Absolwentów, podobnie jak przy okazji poprzednich jubileuszy, Szkoła spodziewa się gości z całej Polski i ze świata.
źródło: materiały prasowe