RegionWiadomość dnia

Już po raz dziewiąty. Chorzów ogłasza Budżet Obywatelski 2021. Ile tym razem na inwestycje?

Już po raz dziewiąty władze Chorzowa poradzą się mieszkańców w temacie wydatkowania części budżetu miasta. W tym roku w Budżecie Obywatelskim pojawi się nowa kategoria: zadania na rzecz dostępności. Tym samym Chorzów staje się pierwszym miastem w Polsce, które będzie likwidowało bariery w ramach konsultacji z mieszkańcami.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Nowa kategoria obejmuje wszelkie działania ułatwiające funkcjonowanie w przestrzeni publicznej, w szczególności mające na celu zniwelowanie barier w dostępie do usług, produktów i przestrzeni dla osób starszych, z niepełnosprawnościami, o ograniczonej mobilności i percepcji, poruszających się na wózkach, niewidomych i słabowidzących, niedosłyszących, niepełnosprawnych intelektualnie, a także osób z czasowymi ograniczeniami mobilności. Pula przeznaczona na te zadania to 270 tysięcy złotych, a jeden projekt może kosztować maksymalnie 70 tys. złotych.

W tegorocznym Budżecie Obywatelskim na wydanie czekają łącznie 3 700 000 złotych. Głosowanie będzie przeprowadzone w kilku kategoriach. Oprócz wspomnianej nowości, znane już dobrze projekty inwestycyjne oraz społeczne. Po raz drugi znalazło się też miejsce dla projektów „zielonych”.

– Widzimy, że z każdym rokiem mieszkańcy przykładają większą uwagę do spraw związanych z ochroną środowiska. Zgłaszają chęć wymiany pieców, chcą instalować fotowoltaikę, korzystają z rowerów czy organizują akcje ekologiczne. To dlatego zdecydowaliśmy się w 2020 roku utworzyć „zieloną” kategorię w Budżecie Obywatelskim. Liczba głosów oddana na eko-projekty pokazała, że był to dobry pomysł. Wierzę, że będzie tak również w tym roku – tłumaczy Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Pula na projekty zielone to 250 tysięcy złotych. Zadania inwestycyjne nie mogą przekroczyć kwoty 2,59 mln złotych. Na zadania społeczne przeznaczono 590 tys. złotych.

Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 5 maja i potrwa do 6 czerwca. Głosowanie odbędzie się na przełomie sierpnia i września, a zwycięzców poznamy 17 września. Cały proces konsultacji będzie odbywał się drogą elektroniczną.  Szczegóły będą dostępne na: https://bo.chorzow.eu

źródło: UM Chorzów

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie wśród województw bez luzowania obostrzeń. Rząd mówi, że musimy poczekać [WIDEO]

Opluwani, wyzywani od dziwek, bici. Śląscy medycy mają dość! Rusza akcja Szanuj Medyka

SZLAGROTEKA: Mariusz Kalaga odkrywa karty!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close