AlarmRegionZdrowie

Opluwani, wyzywani od dziwek, bici. Śląscy medycy mają dość! Rusza akcja Szanuj Medyka

Oblegane izby przyjęć, długie kolejki i nienormowany czas pracy. Tak oczami medyków wyglądają realia pandemii COVID-19 w Polsce. Pacjentom coraz częściej puszczają nerwy, a w placówkach medycznych dochodzi do gorszących scen.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Była sytuacja, w której pan mnie wyzwał od ku..y, od dziwki, od szmaty. Powiedział mi, że on mi tego nie podaruje, że tutaj jak wyjdę z pracy to będzie na mnie czekał. Za to, że go nie wpuściłam, bo nie mógł wejść w ogóle, był chamski – mówi Lidia Winiarska, sanitariusz.

– Ja wychodząc do pacjenta chciałam mu delikatnie wytłumaczyć, że musi poczekać na swoją kolej, po czym pan złapał za rękę i próbował się wycofać razem ze mną żeby mógł do niego wejść – opowiada Beata Kozieł, technik elektroradiologii.

Takie zachowania, oczywiście, nie są normą. Niemniej, jak przekonują medycy, w czasie epidemii jest ich znacznie więcej niż zwykle. Widzą to też pacjenci.

– To jest moim zdaniem jakaś bezmyślność, przecież są sytuacje, których nie da się zmienić i nie jest winien ani lekarz ani pielęgniarka, jest taka sytuacja jaka jest i trudno jest powiedzieć, że ktoś zawinił – uważa Aleksander Studnicki, pacjent.

#SzanujMedyka, czyli dość agresji wobec lekarzy i pogotowia! Na Śląsku to już plaga
#SzanujMedyka, czyli dość agresji wobec lekarzy i pogotowia! Na Śląsku to już plaga

Śląska Izba Lekarska nie chce dłużej czekać i rusza z akcją „Szanuj Medyka”. Jej celem jest przypomnienie pacjentom jak powinna wyglądać relacja z lekarzem, pielęgniarką czy ratownikiem medycznym. Medycy mówią zgodnie, że chcą skupić się na ratowaniu ludzkiego życia, a nie na niepotrzebnych awanturach.

– Agresja do niczego dobrego nie prowadzi, agresja może rodzić agresję, agresja nigdy nie będzie rodziła empatii, a pacjent chce żeby okazywać empatię. Ja mówię na co dzień, że najpierw wzbudzajmy sympatięmówi Tadeusz Urban, Śląska Izba Lekarska.

Oprócz akcji informacyjno – edukacyjnej, skierowanej do pacjentów, medykom wręczane są specjalne plakietki z hasłem „Szanuję Ciebie, Szanuj Mnie”. Organizatorami akcji są Śląska Izba Lekarska oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach.

 

autor: Bartosz Bednarczuk.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Komunia Święta pod znakiem pandemii. Archidiecezje podjęły decyzje dotyczące sakramentu [WIDEO]

Każda pełnoletnia osoba będzie mogła zarejestrować się na szczepienie [WIDEO]

Premier zaszczepi się szczepionką Astra Zeneca

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close