reklama
Kategorie

Komunia Święta pod znakiem pandemii. Archidiecezje podjęły decyzje dotyczące sakramentu [WIDEO]

reklama

Pierwsza komunia po raz drugi pod znakiem pandemii. Archidiecezje podjęły decyzje dotyczące sakramentu, który dla wielu dzieci jest dużym wydarzeniem. Pewne rozwiązania już się przyjęły po pierwszym roku pandemii.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

reklama

– Część parafii, dużych parafii zdecydowała się przenieść komunię święta na późniejszy termin Potem okazało się, że te restrykcje nie zostały zniesione. Najlepszym rozwiązaniem było rozbijanie grup na mniejsze części i to rozwiązanie było najczęściej wybierane – mówi ks. Przemysław Lech, Diecezja Sosnowiecka.

Proboszczowie w archidiecezji sosnowieckiej mają jednak wolną rękę, bo mogą przenieść komunię święta na inny termin lub sakramentu udzielać w sposób indywidualny. Metropolita katowicki sugeruje, żeby raczej terminu nie zmieniać, bo trudno określić kiedy możliwe będzie przystąpienie do pierwszej komunii. Choć niekurzy rodzice już teraz postanowili, że poczekają do września, a reszta się przygotowuje.

Jesteśmy z jedną grupą po pierwszej spowiedzi świętej. Teraz w sobotę czeka nas następna grupa. To jest ta spowiedź miesiąc przed komunią. Myślę, że jeszcze przed samą komunią świętą uda nam się zrobić jakąś próbę w kościele, żeby się jak najlepiej do tego przygotować – mówi ks. Andrzej Nowicki, parafia św. apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Parafie mają możliwość uniknięcia gromadzenie się większej liczby osób, bo uroczystości mogą być organizowane codziennie.

– Liczymy na odpowiedzialność zarówno rodziców, jak i proboszczów. Komunie święte będą udzielane nie podczas jednej mszy, ale wielu mszy. W niedzielę, ale także zachęcamy, aby w ciągu tygodnia wykorzystać ten czas na którejś mszy i zaproponować takie kameralne oraz rodzinne uroczystości – mówi ks. Tomasz Wojtal, Archidiecezja Katowicka.

Rekomendowane jest przyjmowanie komunii świętej na rękę. Jednak w większości kościołów odbywa się to również w tradycyjny sposób. Aktualnie cały czas obowiązują limity osób w świątyniach. Na jedną osobę musi przypadać 20 metrów kwadratowych.

Autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Mężczyzna zastrzelony przez policję w Rudzie Śląskiej. Jak do tego doszło? [NOWE FAKTY]

Śląskie: Pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych już działa. Takich jak w Bielsku będzie 16

W Żywcu rzucali kamieniami w jubilera, w Buczkowicach wdarli się do sklepu. Włamywaczy nagrał monitoring [WIDEO]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button