RegionWiadomość dniaZdrowie

Śląskie: Pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych już działa. Takich jak w Bielsku będzie 16

Pierwsi pacjenci przyjęli dziś szczepionki w tym punkcie szczepień powszechnych w Bielsku-Białej. To pierwsze takie miejsce w województwie śląski, jedno z szesnastu w całym kraju.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00


– Nie wiedziałam, że będę pierwsza. Przyjechaliśmy z Woli koło Pszczyny. Trudno było nam tu trafić, ale wszystko sprawnie poszło. Także nie spodziewałam się, że to będzie tak szybciutko i bezproblemowomówi Teresa Skrobucha, mieszkanka Woli.

– Myśmy się obawiali jakie szczepionki dostaniemy.
– Dlaczego?
– No, jak to w telewizji mówią… ta jest niedobra, ta jest niedobra i szukaliśmy przez dłuższy czas, czekaliśmy na Modernę albo na inną – mówi Wacław Skrobucha, mieszkaniec Woli.

 

Punkt szczepień powszechnych zlokalizowany jest w hali widowiskowo-sportowej. Na razie dziennie będzie w stanie się tu zaszczepić ok. 500 osób. Ta liczba będzie jednak rosnąć, jeśli tylko dostawy szczepionek do Polski zostaną zwiększone. Docelowo będzie to 1 tys., może nawet 1,5 tys. osób dziennie.

– Masowe punkty szczepień z założenia, tak jak zresztą się okazało skutecznym mechanizmem w całej Europie, powinny być dla ludzi zdrowych. Bo to bardzo przyspiesza te szczepienia w rozumieniu osiągnięcia dużych cyfr populacyjnych – mówi Lech Wędrychowicz, dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii.

Pierwszy w woj.śląskim Punkt Szczepień Powszechnych uruchomiono w Bielsku-Białej
Pierwszy w woj.śląskim Punkt Szczepień Powszechnych uruchomiono w Bielsku-Białej

Zdrowych, czyli takich, którzy nie cierpią np. na choroby przewlekłe i w stosunku do których wywiad można przeprowadzić bardzo szybko.

Podobne punkty mają powstać w innych miastach województwa śląskiego. Gotowy jest już choćby ten w centrum handlowym Plejada w Bytomiu. Powinien ruszyć w ciągu najbliższych tygodni. Docelowo na Śląsku ma powstać 70 takich miejsc.

– Raczej będzie to sekwencyjne właśnie z uwagi na to, że jeśli ten wolumen będzie rósł to będą kolejne punkty włączane. I będzie to oczywiście w pewnym zakresie zależało od stanu przygotowania tych punktów, a z drugiej strony również od stanu wypełnienia populacyjnego. Czyli tam, gdzie te deficyty będą największe, to tam będziemy zakładać, żeby te punkty w pierwszej kolejności mogły być uruchamiane – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Obecnie w województwie śląskim wykonuje się ok. 30 tys. szczepień na dobę. Do tej pory podano ok. 1 mln dawek szczepionki na koronawirusa.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Licznik szczepień na Śląsku dobija do miliona. Powstają nowe punkty szczepień masowych

Samolot z lotniska w Pyrzowicach musiał drogą pojechać do Zabrza [WIDEO, ZDJĘCIA]

Śląskie: Niesamowite znalezisko w starym kredensie! Nikt się tego tam nie spodziewał! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close