RegionWiadomość dnia

Samolot z lotniska w Pyrzowicach musiał drogą pojechać do Zabrza [WIDEO, ZDJĘCIA]

Lotniska regionalne moją swoją tradycję wojskową i taką też ma port lotniczy w Katowicach – Pyrzowicach. Od zakończenia II Wojny Światowej stacjonował tam 39 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Potem, w latach 90′ 2.eskadra 11 Pułku Lotniczego z Wrocławia. Dlatego też myśliwiec, który jeszcze kilka lat temu witał podróżnych wjeżdżających na lotnisko nikogo nie powinien dziwić. Teraz zniknął.

 

 

 

Od dłuższego czasu samolot znajdował się jednak na bocznej płycie lotniska, aż do dzisiaj kiedy wyspecjalizowana ekipa przetransportowała go do Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu, aby tam przejść renowację i za jakiś czas ponownie powrócić na pyrzowickie lotnisko.

– Jest to element historii Pyrzowickiego lotniska bo wojska w Pyrzowicach nie ma od 1999 roku. Jesteśmy od tego czasu lotniskiem w stu procentach cywilnym, ale nie znaczy to, że zapominamy o naszej historii, dlatego też zdecydowaliśmy się podjąć współpracę z muzeum techniki w Zabrzu i przekazać im ten samolot pod remont, on tam będzie następnie po remoncie prezentowany publiczności i wróci do Pyrzowic mniej więcej za trzy lata znowu będzie go można oglądać tutaj na naszym lotnisku- mówi Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Portu Lotniczego w Pyrzowicach.

Samolot z lotniska w Pyrzowicach musiał drogą pojechać do Zabrza
Samolot z lotniska w Pyrzowicach musiał drogą pojechać do Zabrza

-Będziemy demontować skrzydła, tutaj właśnie koledzy przygotowują bramownicę, na której powieszą kadłub samolotu i po powieszeniu kadłuba samolotu, będziemy dopiero, demontować skrzydła, po to przyjechał dźwig. Po zdemontowaniu skrzydeł załadujemy je na platformę, a w międzyczasie tutaj koledzy zamontują specjalne koła, na których kadłub się utrzyma i razem z tymi kołami dźwig posadzi z tyłu na tą tak zwaną podczołgówkę no i będziemy to tak transportować sobie powoli w tempie 40 km na godzinę, żeby się to gdzieś po drodze nie posypało – mówi Wacław Widuchowski, dyrektor Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu.

 

autorka: Monika Taranczewska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Szczyt trzeciej fali koronawirusa za nami? Wojewoda śląski: Jesteśmy w szczycie dostępności do miejsc respiratorowych

Matka i 3-miesięczne dziecko nie żyją. Jak doszło do wypadku na S1 w Mierzęcicach? [NOWE FAKTY]

Zapłać mandat, dopłać do paczki. Fala fałszywych SMS-ów zalała Śląsk!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close