RegionWiadomość dniaZdrowie

Licznik szczepień na Śląsku dobija do miliona. Powstają nowe punkty szczepień masowych

Licznik szczepień przeciwko koronawirusowi w województwie śląskim zbliża się do miliona. I szybko ten pułap przebije, bo wkrótce w wielu miastach naszego regionu ruszą dodatkowe punkty szczepień masowych. Tylko w ciągu ostatniej doby ponadto w woj.śląskim ponad 21 tysięcy dawek szczepionki na koronawirusa.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Zdaniem ekspertów, szczyt trzeciej fali covidu właśnie przeszedł – chociaż nie widać tego po zajętości łóżek covidowych w szpitalach. Ale szczyt szczepień dopiero przed nami. Rząd zapowiada zwiększone dostawy szczepionek przeciwko koronawirusowi, miasta masowo odpowiedziały na apele resortu zdrowia i tworzą punkty szczepień masowych. Tak jest między innymi w Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie, Gliwicach czy Siemianowicach Śląskich. Każdy z takich punktów to od kilkuset do kilku tysięcy szczepień dziennie więcej. A szczepień województwo śląskie wykonało już prawie milion.

Wg najnowszych statystyk – w ciągu ostatniej doby wykonano w regionie prawie 21 400 szczepień. Licznik na razie wskazuje 976 tysięcy szczepień. Już prawie ćwierć miliona mieszkańców Sląska i Zagłębia zostało zaszczepionych dwiema dawkami.

-Kluczowym elementem walki z koronawirusem są szczepienia. Ta skala jest bardzo wysoka i nabrała bardzo istotnego przyspieszenia w ostatnich 2 tygodniach. Są dni, gdy jesteśmy w stanie zaszczepić ponad 30 tys. mieszkańców na dobę i ten procent populacyjny osób wyszczepionych z każdym dniem się powiększa – mówi wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek. – Zakładamy, że zainteresowanie obywateli i rejestracja na szczepienie będą bardzo silne, bardzo powszechne, tak, abyśmy mogli jak największą grupę osób zaszczepić – podkreśla Jarosław Wieczorek.

Licznik szczepień przeciwko koronawirusowi w województwie śląskim zbliża się do miliona. I szybko ten pułap przebije, bo wkrótce w wielu miastach naszego regionu ruszą dodatkowe punkty szczepień masowych (fot.ŚUW/MZ)
Licznik szczepień przeciwko koronawirusowi w województwie śląskim zbliża się do miliona. I szybko ten pułap przebije, bo wkrótce w wielu miastach naszego regionu ruszą dodatkowe punkty szczepień masowych (fot.ŚUW/MZ)

 

Śląskie ma drugi wynik pod względem liczby szczepień w Polsce. Najwięcej – bo prawie 1mln 400 tys. szczepień przeciwko covid-19 wykonano do tej pory w województwie mazowieckim.

Co konkretnie oznacza przyspieszenie Narodowego Programu Szczepień? -Do końca kwietnia otrzymamy jeszcze 3,6 miliona dawek szczepionki od 4 producentów – Pfizer, Moderna, Astra Zeneca i J&J – wyliczał niedawno na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Natomiast w maju czekają nas:
➡️ 4 cotygodniowe transporty po 1,2 miliona dawek oraz planowana na ostatni dzień miesiąca jedna wielka dostawa 2,4 miliona szczepionek – wszystkie od firmy Pfizer.
➡️ Do tego dojdą (wciąż w trakcie potwierdzania) dostawy od firm Moderna i Astra Zeneca, J&J o łącznej wielkości prawie 3,5 miliona dawek.
➡️ W czerwcu, jeżeli wszystko przyjdzie zgodnie z planem dostaw, Polska otrzyma rekordowe 13 750 000 dawek szczepionki.

Zgodnie ze stanem wiedzy i deklaracjami producentów na dzień dzisiejszy, łącznie do końca II kwartału powinniśmy otrzymać ponad 27 milionów dawek! Rząd przygotował ponad 7000 punktów szczepień w całym kraju, a kolejne są w trakcie organizacji.

Wg podanych dzisiaj przez resort zdrowia danych, w ciągu ostatniej doby testy potwierdziły zakażenie koronawirusem u 15 763 osób. Śląskie znowu na czele – 2691 przypadków. Zmarło 616 osób, z czego 145 osób to stricte ofiary koronawirusa – u pozostałych występowały choroby współistniejące.

 

autor: Wojciech Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Szczyt trzeciej fali koronawirusa za nami? Wojewoda śląski: Jesteśmy w szczycie dostępności do miejsc respiratorowych

Matka i 3-miesięczne dziecko nie żyją. Jak doszło do wypadku na S1 w Mierzęcicach? [NOWE FAKTY]

Zapłać mandat, dopłać do paczki. Fala fałszywych SMS-ów zalała Śląsk!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close