RegionZdrowie

Kamienie nerkowe bez szans! Szpital w Bielsku-Białej dostał kasę na nowoczesny sprzęt

Milion złotych dofinansowania otrzyma szpital wojewódzki w Bielsku-Białej na zakup nowoczesnego urządzenia do rozkruszania kamieni nerkowych metodą ESWL. Umowę w tej sprawie podpisał wicemarszałek Dariusz Starzycki oraz dyrektor placówki Sabina Bigos-Jaworowska

 

 

Kto dźga nożami polityków? Ostra afera na Śląsku! TOP 5 Silesia Flesz

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

Nowy zestaw do litotrypsji czyli rozkruszania kamieni nerkowych zewnątrzustrojową falą uderzeniową (ESWL) jest uznaną, bezinwazyjną, metodą leczenia kamicy nerkowej. Awaria poprzedniego, dziesięcioletniego urządzenia sprawiła, że szpital nie wykonuje zabiegów metodą ESWL, a pacjenci subregionu południowego Województwa Śląskiego są odsyłani do innych ośrodków w Katowicach, Chorzowie i Jaworznie. Brak sprawnego urządzenia generuje także stratę w budżecie szpitala rzędu ok. 30 tys. w skali miesiąca. Przy użyciu poprzedniego aparatu na oddziale wykonywano rocznie ok. 500-600 zabiegów.

 

Jak podkreślił wicemarszałek Starzycki, Zarząd Województwa uznał, że tak duży ośrodek miejski jak Bielsko Biała musi posiadać zabezpieczenie medyczne w tak ważnej dziedzinie, stąd decyzja o przekazaniu środków na zakup urządzenia. Przypomniał również, że w bieżącym roku samorząd województwa przeznaczył już na inwestycje w bielskim szpitalu wojewódzkim ok. 4 mln zł.

 

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej to największa i jedna z najbardziej nowoczesnych placówek na południu regionu. Posiada m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych. Aparat używany będzie na oddziale urologii i onkologii urologicznej, gdzie każdego roku leczonych jest ok. 2 tys. pacjentów.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zmiany w IKEA! Koniec z hot dogami za złotówkę [OŚWIADCZENIE IKEA]

Kopalnia ruszy z wydobyciem pod Rybnikiem? PO ostrzega przed nowym prawem!

Śląskie: Ciężarówka stanęła w płomieniach, kierowca nie żyje

źródło: slaskie.pl
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close