AlarmRegionWiadomość dnia

Kaniów wygląda jak po bitwie! Mieszkańcy i służby sprzątają zniszczenia po trąbie powietrznej

Cudem skończyło się bez rannych, ale straty są bardzo duże. W Kaniowie, niewielkiej miejscowości obok Czechowic-Dziedzic, mieszkańcy przeżyli chwile grozy. Przez Kaniów w niedzielę, 7 czerwca przeszła trąba powietrzna.

 

 

Smog w sądzie! A w śląskich restauracjach pustki! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

Wczorajsza trąba powietrzna wyglądała bardzo groźnie. Dzisiaj miejscowi powoli dochodzą do siebie i przypominają tamten moment, bo wszystko trwało bardzo krótko.

– Nie zdążyłem dobiec do domu, a tu patrzę. Tak dmuchnęło. Patrzę, a od sąsiada leci dach na mnie prosto. Ja chciałem wejść do domu, ale drzwi były zablokowane, nie dało się otworzyć drzwi. Więc skuliłem się przy tych drzwiach, zamknąłem oczy i mówię: „wszystko jedno”. Jak otworzyłem oczy po kilkudziesięciu sekundach czy po kilku, to już tego dach nie było, bo nie wiem gdzie poleciał. No i cisza – mówi Zbigniew Kowalczyk, mieszkaniec Kaniowa.

Wczorajsza trąba powietrzna wyglądała bardzo groźnie. Dzisiaj miejscowi powoli dochodzą do siebie i przypominają tamten moment, bo wszystko trwało bardzo krótko
Wczorajsza trąba powietrzna wyglądała bardzo groźnie. Dzisiaj miejscowi powoli dochodzą do siebie i przypominają tamten moment, bo wszystko trwało bardzo krótko

Przed wichurą też była cisza. Sąsiad z naprzeciwka też uciekł w ostatnim momencie.

-Ja byłem przed samą tą trąbą jeszcze po coś na dworze i wszedłem do budynku. Wtedy się zaczęło. Uszedłem tylko schodami, ale już do przedpokoju nie mogłem wejść. Nie szło otworzyć drzwi, ponieważ było takie parcie powietrza dużemówi Jerzy Bomowski, mieszkaniec Kaniowa.

Dzisiaj od rana trwa sprzątanie po trąbie powietrznej.

Dachy tych budynków są pozabezpieczane plandekami przeciwko deszczowi.W tej chwili jest sprzątanie tego wszystkiego, co się tutaj stało, a fachowa pomoc z dachami to przede wszystkim dekarze. Niektórzy z mieszkańców mają już swoje firmy i rodzinne firmy, a lokalnie też są dwie takie, które już zaoferowały się z pomocą – mówi Marek Pękala, sołtys Kaniowa.

 

Trąba powietrzna w Kaniowie zniszczyła lub całkowicie zerwała 17 dachów na budynkach mieszkalnych i uszkodziła dwa budynki gospodarcze.

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ponad 330 interwencji straży pożarnej po wichurach, które przeszły nad Polską [FOTO]

Trąba powietrzna przeszła przez woj.śląskie! Ogromne zniszczenia w Kaniowie [ZDJĘCIA]

Ponad 600 zakażeń dodatnich w drugim etapie badań przesiewowych prowadzonych w kopalni Zofiówka

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close