KrajRegionŚwiat

Kary dla Polski za smog? Zanieczyszczone powietrze łamie unijne przepisy!

Polska naruszyła unijne prawo. Trybunał Sprawiedliwości uznał, że nie przestrzegamy przepisów dotyczących jakości powietrza. Chodzi o normy stężenia pyłu zawieszonego.

 

Komisja Europejska nie zadecydowała jeszcze o karach. W związku z tym, rząd musi teraz przedstawić konkretny plan działań. Jeśli tego nie zrobi, albo nie przekona Komisji Europejskiej, to będzie ona mogła wnioskować o ukaranie naszego kraju finansowo. W związku z tym premier Morawiecki zapowiedział rozpoczęcie programu Stop Smog.

Polska naruszyła unijne prawo. Trybunał Sprawiedliwości uznał, że nie przestrzegamy przepisów dotyczących jakości powietrza

-Program Stop Smog ma na celu właśnie zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste – mówi premier RP Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki stwierdził także, że rząd nie zrobi tego jednak w ciągu jednego roku. Szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do ponad 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Koszty związane ze zdrowiem obywateli wynikające z zanieczyszczenia przekraczają 26 mld euro rocznie. (Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close