Kategorie

Katowice: Centrum Przesiadkowe Sądowa otwarte! [ZDJĘCIA]

Centrum Przesiadkowe Sądowa pełniące rolę Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach w końcu otwarte.

 

 

Śląskie kopalnie do likwidacji! To już postanowione! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

-To jest bardzo ważna inwestycja, patrząc z punktu widzenia całej zmiany myślenia o transporcie publicznym w naszym mieście. Zwróćcie państwo uwagę, że coraz więcej takich inwestycji powstaje, które mają za zadanie zrównoważyć transport w naszym mieście. Muszą być drogi dla tych, którzy koniecznie muszą podróżować sowimi samochodami i takie inwestycje się dzieją. Muszą być centra przesiadkowe dla tych, którzy korzystają z transportu publicznego a właściwie centra przesiadkowe, które powinny zachęcać do tego żeby korzystać z transportu publicznego. I to się dziejemówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Centrum przesiadkowe właściwie ma zastąpić dworzec autobusowy zlokalizowany przy ulicy Piotra Skargi. Z pewnością będzie tu bardziej komfortowo – bo nowy obiekt jest wyposażony w szereg udogodnień dla podróżnych i kierowców.

 

-Poczekalnia ma około stu miejsc siedzących, do tego są punkty usługowe, gastronomia, kasy biletowa (…) również przechowalnia bagażu jest. Można tu odpocząć przed dalszą podróżą, przy przesiadce zaczekać w komfortowych warunkach na następny swój autobus – mówi Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Przy Sądowej znajdują się stanowiska dla autobusów komunikacji miejskiej oraz autobusy dalekobieżne – krajowe i międzynarodowe. Na wtorek 29-ego września operator dworca czyli PKM Katowice miał podpisane umowy z czterema przewoźnikami. Pierwsze kursy dalekobieżne mają być realizowane od 1 października.

Centrum Przesiadkowe Sądowa pełniące rolę Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach w końcu otwarte Foto: Daniel Kopciuch/ Metropolia GZM
Centrum Przesiadkowe Sądowa pełniące rolę Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach w końcu otwarte Foto: Daniel Kopciuch/ Metropolia GZM

-Większość przewoźników ma już uzgodnienia z nami, także chcą jeździć – tylko czekamy na decyzję od kiedy. No i to na co czekaliśmy i nie bardzo że tak powiem wiedzieliśmy kiedy się ruszy, czyli przewoźnicy ukraińscy. Od tygodnia się nagle wszyscy obudzili, wszyscy chcą jeździć już i w tej chwili uzgadniamy wszystkie rozkłady jazdy i czekamy na dokumenty od nich. Już prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będą pierwsze umowy i zaczną jeździć przewoźnicy na Ukrainę mówi Paweł Cyganek, członek zarządu PKM Katowice.

Dla przykładu jeden z większych przewoźników – Flixbus zakłada, że w pełni na nowy dworzec przeniesie się w marcu 2021 roku. Dla ułatwienia z dworca PKP do centrum przesiadkowego Sądowa będzie można dojechać bezpłatnie wahadłową komunikacją opłaconą przez Katowice. Moda na centra przesiadkowe trwa w najlepsze. Uzyskaniem dofinansowania na ten cel pochwaliło się ostatnio Zabrze. Obiekt z prawdziwego zdarzenia powstać ma tu – przy ul. Goethego.

 

-Tu powstanie obiekt, który będzie liczył sobie około 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Tam oczywiście i parkingi, miejsce na ładowanie samochodów, miejsce na rowery i być może na samej górze czyli na dachu zieleń, która ma iść w kierunku proekologicznym – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Drugie centrum przesiadkowe ma powstać w dzielnicy Rokitnica przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia. W sumie miasto otrzymało dofinansowanie na budowę centrów przesiadkowych w wysokości ponad 96-u milionów złotych. Inwestycje mają zostać zakończone do 2023 roku. Prof. Jacek Szołtysek z Katedry Logistyki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przypomina, że przez pandemię mocno zmieniły się nasze nawyki transportowe – transport publiczny uchodzi wśród wielu za bardziej niebezpieczny w kontekście ewentualnego zakażenia koronawirusem i dodaje.

Centrum Przesiadkowe Sądowa pełniące rolę Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach w końcu otwarte Foto: Daniel Kopciuch/ Metropolia GZM
Centrum Przesiadkowe Sądowa pełniące rolę Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach w końcu otwarte Foto: Daniel Kopciuch/ Metropolia GZM

-Jeżeli to będzie tak jak kiedyś zakładano, jeszcze przed pandemią, że dojeżdżamy do pewnych miejsc w mieście, tam zostawiamy swoje pojazdy i przesiadamy się do środków komunikacji zbiorowej, to wtedy takie centra przesiadkowe mają swój sens, ale myślę że przy dodatkowych zachętach. Taką zachętą mogłoby być to, że zostawiam samochód czy inne środki którymi podjechałem na tych parkingach, które przylegają do centrów przesiadkowych za darmo, albo w ramach posiadanego biletu, że jak zrobię duże zakupy to one mogą być dostarczone właśnie na to miejsce, gdzie mój samochód się znajduje czy też że będę mógł zlecić wymycie tego samochodu – mówi prof. Jacek Szołtysek, Katedra Logistyki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Budowa nowoczesnych centrów przesiadkowych to jedno – drugie to sprawnie funkcjonująca komunikacja miejska. Korelacja obu tych czynników mogłaby sprawić, że mieszkańcy aglomeracji chętniej zamiast do samochodu wsiądą do komunikacji publicznej.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wracają maseczki! Będą nowe obostrzenia w związku z koronawirusem!

Będzie rekonstrukcja rządu! Jest dużo zmian i nowe twarze

Szpitale w woj.śląskim już nie jednoimienne. 450 łóżek zostaje specjalnie na COVID

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button