Katowice: Chcesz żyć bardziej eko? Zapisz się na warsztaty
Rusza cykl darmowych warsztatów dla mieszkańców Katowic, na których dowiedzą się, co zrobić, żeby żyć w sposób bardziej przyjazny środowisku.
– Działamy zgodnie z zasadą Mahatmy Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie”. Przemiany w naszym otoczeniu najlepiej zacząć od samego siebie i od własnego domu – mówi Olaf Józefoski, prezes Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, które we współpracy z Urzędem Miasta w Katowicach rusza z cyklem warsztatów ekologicznych dla mieszkańców. Chodzi o pokazanie, jakie zmiany możemy wprowadzić w swoich domach, żeby stały się bardziej przyjazne środowisku i bliższe duchowi gospodarki o obiegu zamkniętym.
– Gospodarka o obiegu zamkniętym to wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć. Zdajemy sobie sprawę, jak duże znaczenia ma edukacja i jak wiele zależy od konsumentów. A zadaniem samorządu jest, m.in. podnoszenie świadomości ekologicznej mieszańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Przypomnijmy, że w tym roku Urząd Miasta wspólnie z Katowickimi Wodociągami zainaugurował już, m.in. kampanię promującą picie wody z kranu, a co za tym idzie ograniczania produkcji plastikowych odpadów. Wiosną mieszkańcy wzięli też udział w drugiej edycji akcji SprzątaMyDzielnice, podczas której wspólnie z wolontariuszami sprzątali tereny zielone i zebrali 15 kontenerów śmieci! To, m.in. takie akcje uświadamiają skalę problemu.
Według badań specjalistów z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii używane przez nas w domach środki czystości mogą być dla nas równie zgubne jak palenie 20 papierosów dziennie. Marnujemy też jedzenie. – Według raportu Banków Żywności co roku w Polsce marnujemy go ok. 9 mln ton – mówi Olaf Józefoski. – W przeliczeniu na każdego Polaka daje to 235 kg jedzenia, które trafia na wysypisko śmieci. W efekcie rodzi się problem zmarnowanych zasobów oraz przyśpieszenia efektu cieplarnianego. Z powodu wyrzucania żywności na świecie do atmosfery trafia 3,3 miliarda ton gazów cieplarnianych, to tyle ile rocznie produkuje cały przemysł w Unii Europejskiej – dodaje.
Stowarzyszenie Wolnej Herbaty pokaże, m.in. jak właściwie przechowywać jedzenie, żeby dłużej zachowało świeżość. Uczestnicy warsztatów „Dom bez marnowania żywności” przygotują wspólnie kilka małych dań z produktów, które często pozostają w naszych domach jako resztki i mogą wylądować w koszu. „Dom bez chemii” to z kolei okazja, by tworzyć własne, naturalne środki czystości i środki higieny osobistej, a także dowiedzieć się, na które substancje występujące w sklepowych środkach należy uważać. Spotkanie „Dom Zero Waste” naświetli temat bezodpadowego stylu życia i upcyklingu – będzie również okazją do nadania drugiego życia starym przedmiotom i wykonania z nich nowych, użytecznych rzeczy. Serię spotkań zamknie „Nasz dom – nasza planeta”, gdzie poruszony zostanie temat aktualnych zagrożeń środowiska; ostatnie spotkanie również będzie połączone z ciekawymi warsztatami.
Stowarzyszenie Wolnej Herbaty od dwóch lat działa na rzecz środowiska oraz edukacji ekologicznej mieszkańców Katowic. Tylko w tym roku podczas projektu SprzątaMy Dzielnice II, współorganizowanego przez Stowarzyszenie oraz Urząd Miasta, udało się zebrać 972 worki odpadów z terenów zielonych w Katowicach, w tym 322 worki z plastikiem, który trafił do recyklingu! Stowarzyszenie przeprowadziło również kilkanaście warsztatów, pokazując mieszkańcom przygotować proste środki czystości i higieny osobistej z naturalnych lub dostępnych w każdym domu składników. Również dzięki nim mieszkańcy mogli już kilka razy skorzystać z „Kawiarenki naprawczej”, gdzie rzemieślnicy za darmo naprawiają rzeczy domowego użytku i udzielają eksperckich porad.
Terminy warsztatów:
30 sierpnia 2019, godzina 18:00 – Dom Zero Waste
6 września 2019, godzina 18:00 – Dom bez marnowania żywności
13 września 2019, godzina 18:00 – Dom z kompostownikiem
20 września 2019, godzina 18:00 – Nasz dom – nasza planeta
Wszystkie wydarzenia odbędą się w Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Kopernika 14, Katowice).
źr. UM Katowice