Region

Katowice: Chcesz żyć bardziej eko? Zapisz się na warsztaty

Rusza cykl darmowych warsztatów dla mieszkańców Katowic, na których dowiedzą się, co zrobić, żeby żyć w sposób bardziej przyjazny środowisku.

 

– Działamy zgodnie z zasadą Mahatmy Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie”. Przemiany w naszym otoczeniu najlepiej zacząć od samego siebie i od własnego domu – mówi Olaf Józefoski, prezes Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, które we współpracy z Urzędem Miasta w Katowicach rusza z cyklem warsztatów ekologicznych dla mieszkańców. Chodzi o pokazanie, jakie zmiany możemy wprowadzić w swoich domach, żeby stały się bardziej przyjazne środowisku i bliższe duchowi gospodarki o obiegu zamkniętym.

– Gospodarka o obiegu zamkniętym to wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć. Zdajemy sobie sprawę, jak duże znaczenia ma edukacja i jak wiele zależy od konsumentów. A zadaniem samorządu jest, m.in. podnoszenie świadomości ekologicznej mieszańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Przypomnijmy, że w tym roku Urząd Miasta wspólnie z Katowickimi Wodociągami zainaugurował już, m.in. kampanię promującą picie wody z kranu, a co za tym idzie ograniczania produkcji plastikowych odpadów. Wiosną mieszkańcy wzięli też udział w drugiej edycji akcji  SprzątaMyDzielnice, podczas której wspólnie z wolontariuszami sprzątali tereny zielone i zebrali 15 kontenerów śmieci! To, m.in. takie akcje uświadamiają skalę problemu.

Według badań specjalistów z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii używane przez nas w domach środki czystości mogą być dla nas równie zgubne jak palenie 20 papierosów dziennie. Marnujemy też jedzenie. – Według raportu Banków Żywności co roku w Polsce marnujemy go ok. 9 mln ton – mówi Olaf Józefoski. – W przeliczeniu na każdego Polaka daje to 235 kg jedzenia, które trafia na wysypisko śmieci. W efekcie rodzi się problem zmarnowanych zasobów oraz przyśpieszenia efektu cieplarnianego. Z powodu wyrzucania żywności na świecie do atmosfery trafia 3,3 miliarda ton gazów cieplarnianych, to tyle ile rocznie produkuje cały przemysł w Unii Europejskiej – dodaje.

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty pokaże, m.in. jak właściwie przechowywać jedzenie, żeby dłużej zachowało świeżość. Uczestnicy warsztatów „Dom bez marnowania żywności” przygotują wspólnie kilka małych dań z produktów, które często pozostają w naszych domach jako resztki i mogą wylądować w koszu. „Dom bez chemii” to z kolei okazja, by tworzyć własne, naturalne środki czystości i środki higieny osobistej, a także dowiedzieć się, na które substancje występujące w sklepowych środkach należy uważać. Spotkanie „Dom Zero Waste” naświetli temat bezodpadowego stylu życia i upcyklingu – będzie również okazją do nadania drugiego życia starym przedmiotom i wykonania z nich nowych, użytecznych rzeczy. Serię spotkań zamknie „Nasz dom – nasza planeta”, gdzie poruszony zostanie temat aktualnych zagrożeń środowiska; ostatnie spotkanie również będzie połączone z ciekawymi warsztatami.

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty od dwóch lat działa na rzecz środowiska oraz edukacji ekologicznej mieszkańców Katowic. Tylko w tym roku podczas projektu SprzątaMy Dzielnice II, współorganizowanego przez Stowarzyszenie oraz Urząd Miasta, udało się zebrać 972 worki odpadów z terenów zielonych w Katowicach, w tym 322 worki z plastikiem, który trafił do recyklingu! Stowarzyszenie przeprowadziło również kilkanaście warsztatów, pokazując mieszkańcom przygotować proste środki czystości i higieny osobistej z naturalnych lub dostępnych w każdym domu składników. Również dzięki nim mieszkańcy mogli już kilka razy skorzystać z „Kawiarenki naprawczej”, gdzie rzemieślnicy za darmo naprawiają rzeczy domowego użytku i udzielają eksperckich porad.

Terminy warsztatów:

30 sierpnia 2019, godzina 18:00 – Dom Zero Waste
6 września 2019, godzina 18:00 – Dom bez marnowania żywności
13 września 2019, godzina 18:00 – Dom z kompostownikiem
20 września 2019, godzina 18:00 – Nasz dom – nasza planeta

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Kopernika 14, Katowice).

 

źr. UM Katowice

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close