KrajRegion

Katowice najbardziej ekologicznym miastem w Polsce wg rankingu Forbesa

Katowice ponownie zwyciężyły w rankingu Forbesa na najbardziej ekologiczne miasto w Polsce. – Katowice drugi raz z rzędu wygrywają prestiowy ranking Forbesa na najbardziej ekologiczne miasto w Polsce. Autorzy opracowania napisali, że „pierwsze w rankingu Katowice wyznaczają trendy zarówno pod względem skali działań, jak i zainwestowanych środków” – to potwierdza, że musimy dalej realizować naszą strategię w walce o czyste powietrze, która jest jednym z najważniejszych wyzwań dla Katowic i całej metropolii. Największy nacisk postawiliśmy na wymianę starych kotłów węglowych, które są głównym źródłem smogu. Wiem, źe przed nami wciąż dużo pracy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

 

 

Skóra, fura i „foto-komóra” czyli nowe wozy śląskiej policji w TOP 5 SILESIA FLESZ!

W ostatnich latach Katowice zainwestowały ogromne środki w podnoszenie jakości życia w mieście. Powstała za ponad miliard złotych Strefa Kultury. Katowice otrzymały prestiżowy tytuł Miasta Kreatywnego Muzyki UNESCO jako jedyne miasto w tej części Europy. Postawienie na kulturę przyniosło owoce i pozwala zmieniać wizerunek. Jednocześnie Katowice mają ogromne wyzwanie, jakim są trendy demograficzne, które dotyczą całego kraju, z drugiej walka o czyste powietrze. – Wiemy, że jakość życia wpływa dziś na decyzję o wyborze miejsca do studiowania, pracy i zamieszkania. Mamy się czym chwalić – prawie połowa Katowic to tereny zielone – lasy i parki, mamy trzeci najniższy w Polsce wskaźnik bezrobocia, zdecydowanie tańsze mieszkania niż w innych dużych miastach Polski, zapewniamy opiekę w żłobku i przedszkolu. Cały czas dostrzegamy jednak konieczność intensyfikacji proekologicznych działań – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic, który podkreśla, że wyniki rankingu mogą być zaskoczeniem dla osób, które stereotypowo, wyłącznie przez pryzmat węgla i górnictwa postrzegają nasze miasto.

Warto podkreślić, że ranking koncentrował się na tym, co miasta rzeczywiście robią, by zasaużyć na miano „eko”. Większość kryteriów dotyczyła podejmowanych dziaaań na rzecz walki o czyste powietrze. Autorzy raportu o Katowicach piszą: „Wsparcie dla mieszkańców, którzy chcą wymienić „kopciuchy”, jest jednym z najwyższych w kraju. Z tego tytuau w 2018 r. dofnansowano mieszkańców kwotą 9 mln zaotych. A w tym roku ma być jeszcze o 5 mln za więcej. Katowice wspierają również inwestycje mieszkańców w odnawialne źródła energii. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce wsparło osoby gorzej sytuowane w opłcaniu kosztów ogrzewania. Stolica Śląska ma zaawansowany system monitoringu jakości powietrza. To efekt udziału w międzynarodowym programie AWAIR. 127 czujników mierzy (a 154 ekranów pokazuje) stężenia pyaów PM10 i PM2,5, a także dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia. Miasto realizuje też wiele projektów termomodernizacji. „Doceniliśmy Katowice za pionierski projekt Miejskiego Centrum Energii. To punkt edukacyjno-informacyjny, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o oszczędzaniu energii, wymianie systemów ogrzewania i związanych z tym programach wsparcia. Katowice wyróżniay się również w kryterium ścieżek rowerowych. W relacji ich daugości do liczby ludności i powierzchni lepsze okazały się jedynie Warszawa i Wrocław.”

Więcej informacji: https://www.forbes.pl/gospodarka/ranking-najbardziej-ekologiczne-miasta-x-kongres- regionow-2019/6mcnj7z

Dziesięć najbardziej ekologicznych miast w Polsce*
1. Katowice
2. Kraków
3. Wrocław
4. Warszawa i Gdynia
5. Gdańsk
6. Szczecin
7. Lublin
8. Poznań
9. Łódź

10. Białystok

* Forbes, Czerwiec 2019

 

źr. UM Katowice

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close