RegionWiadomość dnia

Katowice: Nowa organizacja ruchu na Panewnickiej. Ma być bezpieczniej

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach rozpoczął na ul. Panewnickiej wdrażanie nowej organizacji ruchu, w ramach której ponad 30 przejść dla pieszych zostanie przebudowanych. Pojawi się także nowe oświetlenie o wartości 200 tys. złotych.

 

Ruszcie tropem zbrodni w TVS!

Materiał Pawła Nawrata:

Ulica Panewnicka w Katowicach należy do jednej z ruchliwszych dróg w mieście. – Tutaj bardzo często na tych pasach są wypadki. Jakby coś w tym kierunku zrobili, żeby zniwelować to byłoby bardzo fajnie – uważa pani Katarzyna, mieszkanka Katowic. -Powinny tu być światła. Nie tylko na skrzyżowaniach. Może powinni ograniczyć trzydzieści na godzinę zamiast pięćdziesięciu?mówi mieszkanka Katowic, pani Róża.

Sytuacja ma się zmienić. Droga zostanie przebudowana od dworca PKP w Ligocie do granicy z Rudą Śląską. Inwestycja została podzielona na 4 odcinki. Pierwszy obejmuje od dworca PKP do skrzyżowania z ulicą Piotrowicką.

-Przebudowa będzie polegała przede wszystkim na wyniesieniach, zawężeniach, pojawią się również znaki fluorescencyjne. Tak, aby poprawić to bezpieczeństwo w tym rejonie – mówi Rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach Ewa Lipka.

Oprócz zmian ułatwiających pieszym przejście na drugą stronę ulicy, zostaną zainstalowane na drodze progi zwalniające, aby kierowcy nie łamali ograniczeń prędkości. Dodatkowo ulica Panewnicka zostanie doświetlona, koszt oświetlenia wyniesie 200 tysięcy złoty. Inwestycja ma się zakończyć wraz z końcem czerwca.

 

Wcześniej na ten temat pisaliśmy:

– Celem nowej organizacji ruchu jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pieszych. W ostatnich trzech latach wzdłuż ulicy Panewnickiej na podstawie danych policji doszło do 188 kolizji i 18 wypadków, z czego 12 z nich z udziałem pieszych. Dlatego podjąłem decyzję, że mimo trudnej sytuacji finansowej musimy w tym rejonie poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. Przebudujemy ponad 30 przejść dla pieszych, które dodatkowo doświetlimy na odcinku od Dworca PKP aż do granicy z Rudą Śląską – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ramach inwestycji zrealizowane zostanie doświetlenie o wartości 200 tys. zł, a wdrożenie nowej organizacji ruchu zrealizuje Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowice w ramach środków własnych.

– Z uwagi na zakres prac, nowa organizacja ruchu będzie wdrażana w etapach przez najbliższe cztery tygodnie. W tym okresie mogą pojawić się czasowe zawężenia i wyłączenia dla kierowców. Pierwsze prace ruszyły dzisiaj i obejmują odcinek ul. Panewnickiej od Dworca PKP do skrzyżowania z ulicą Piotrowicką – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy miasta Katowice. Następnie prace będą prowadzone na odcinku od ul. Piotrowickiej do skrzyżowania z ul. Medyków. Trzecia część będzie obejmować obszar od skrzyżowania z ul. Medyków do skrzyżowania z ul. Partyzantów. Ostatni etap to rejon od skrzyżowania z ulicą Partyzatów aż do granicy z Rudą Śląską.

Każde z przebudowywanych przejść dla pieszych zostanie doświetlone, a także zostaną zastosowane takie rozwiązania jak: likwidacja miejsc parkingowych w rejonie przejścia, co poprawi widoczność, pojawią się fluorescencyjne znaki, a także część przejść zostanie wymalowanych na kolor czerwony. Ponadto niektóre z nich zostaną zawężone lub wyniesione. Montowane będą także wyspowe progi zwalniające, aby ograniczyć prędkość pojazdów.

W kwietniu Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach inwestycje w zakresie poprawy bezpieczeństwa rozpoczął także na ul. 1 Maja w rejonie Uniwersytetu Ekonomicznego. Prace w tym rejonie zakończą się w przyszłym tygodniu. Przebudowa infrastruktury oraz zmiany organizacji ruchu drogowego na ul. 1-go Maja na odcinku od przystanku tramwajowego „Zawodzie Uniwersytet Ekonomiczny do skrzyżowania z ul. Bogucicką obejmowały odcinkowe zawężenie do jednego pasa ruchu, w rejonie przystanku tramwajowego, zarówno północnej jak i południowej jezdni ul. 1-go Maja. Ponadto jezdnia na wysokości przejść dla pieszych została zawężona. Zlikwidowano również chodnik pomiędzy torowiskiem tramwajowym i południową jezdnią, a także pojawiło się dodatkowe zabezpieczenie w formie barierek. Obecnie dostosowywany jest jeszcze program sygnalizacji świetlnej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Bez limitów w sklepach i kościołach! Rząd luzuje obostrzenia

Ponad 3700 górników ma koronawirusa. Testy przesiewowe wciąż trwają [WIDEO]

Motocyklista uciekał śląskiej policji z karabinem maszynowym! Miał coś jeszcze!

 

źr. UM Katowice

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close