KrajRegion

Katowice: Obowiązkowa kwalifikacja wojskowa [WIDEO]

Choć służba wojskowa od wielu lat nie jest już w Polsce obowiązkowa, to każdy obowiązkowo musi przejść kwalifikację wojskową. Ta rozpoczęła się kilka dni temu.

 

-No na samym początku byłem zmieszany tym wezwaniem, natomiast uważam, że takie coś jest nam bardzo potrzebne, że obrona państwa w razie sytuacji krytycznej jest potrzebna i potrzebujemy także ludzi, którzy będą obraniać nasze państwo. Tak jak mówiliśmy – to też jest postawa patriotyczna, która powinna się wykazywać w młodzieży, czyli powinniśmy interesować się tym – mówi Łukasz Jabłoński, który stawił się dziś w WKU, mieszkaniec Katowic.

Do kwalifikacji wojskowej wezwany został przede wszystkim rocznik podstawowy – czyli osób urodzonych w roku 2000. Kwalifikację przechodzą też ci, którzy z różnych powodów nie zgłosili się do WKU w poprzednich latach.

– Kwalifikacja wygląda tak samo – wzywa wójt, burmistrz, prezydent miasta. W naszym przypadku Katowic – wzywa prezydent. Zakładana jest ewidencja na potrzeby wojska, ustalana kategoria zdrowia, wydajemy wojskowy dokument osobisty jakim jest książeczka wojskowa no i w stosownym czasie po uprawomocnieniu się orzeczenia przenosimy do rezerwy i tym sposobem stający człowiek do kwalifikacji ma uregulowany stosunek do służby wojskowej – mówi ppłk Andrzej Sygulski, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Katowicach.

W tym roku przed komisję wojskową w Katowicach stawi się ponad 1000 mężczyzn i ponad 100 kobiet z rocznika podstawowego. Kwalifikacja potrwa tu do 19 marca. W całym kraju kwalifikacja musi zakończyć się do 23 kwietnia.(Radosław Nosal)

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close