Kategorie

Katowice: Piętrowy parking za 70 mln stanie w Strefie Kultury. Ozdobi czy oszpeci nowoczesną przestrzeń? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Katowice będą miały parking wielopoziomowy. Rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny. Pomysłów na zabudowanie tego terenu, tak aby samochodów zmieściło się jeszcze więcej – było wiele. Od monumentalnych, poprzez stawiające na ekologię, po wkomponowane w otoczenie. Ostatecznie z kilkudziesięciu prac z całej Polski i nie tylko wybrana została jedna. Zwycięzcy dostaną 25 tys. zł i podpiszą umowę z miastem.

 

 

Mówimy głośne NIE!!! teleporadom! Wszyscy mają już dość! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

-Nagrodę przyznano za trafne urbanistyczne i architektoniczne rozwiązanie. Zdaniem sądu konkursowego, najlepiej spełniające cel konkursu – ogłosiło jury.

Otaczające parking budynki – Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia nadal będą grać pierwsze skrzypce w przestrzeni strefy kultury.

-Zależało nam na tym, żeby parking, który w zasadzie jest obiektem o zupełnie innej charakterystyce, był jak najmniej dominujący, a jak najbardziej schowany. Jeśli dałoby się tak zrobić – mówi Błażej Szurkowski, SKI Studio.

Otaczające parking budynki – Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia nadal będą grać pierwsze skrzypce w przestrzeni strefy kultury
Otaczające parking budynki – Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia nadal będą grać pierwsze skrzypce w przestrzeni strefy kultury

Udało się i koncepcja przekonała dziesięciu z jedenastu członków komisji konkursowej. Drugi z twórców uważa, że o wygranej zadecydowało otwarcie dla ludzi dachu. Tam będzie łąka kwietna i alejki do spacerowania.

-Cały dach parkingu zagospodarować w sposób adekwatny do ułożenia terenu. Tak, żeby on był dostępny jako tzw. piąta fasada. Absolutnie dostępny i stanowił przejście, wzorując się na otoczeniu i na budynku MCK, który też tworzy przejście. Żeby to była kontynuacja tego założenia z uzupełnieniem o punkt widokowy na te wszystkie ikoniczne obiekty, które są dookoła. Zarówno na NOSPR, w którym właśnie jesteśmy, Spodek i MCK, rosnące tutaj wspaniałe wieże przeszklone. Nasz projekt miał stworzyć stworzyć do odbierania tego otoczenia a nie konkurowania z nimi – mówi Bartosz Gurawski, ARPA.

Duży bezpłatny parking w strefie kultury zamieni się w jeszcze większy i płatny. Zmieści się tu dwa razy więcej samochodów niż dotychczas. Ale parking będzie przede wszystkim, dla tych którzy chcą skorzystać z oferty instytucji i…

-Których będzie na to stać. Dojazd w to miejsce i przejście kilkudziesięciu metrów na koncert do NOSPR-u czy do MCK jest pewnym wydarzeniem Trzeba być gotowym, że tego typu wydarzenia troszeczkę kosztują. Na pewno nie może to być darmowy parking dla tych, którzy codziennie korzystają z tego miejsca tak, jak było to do tej pory i jest do tej pory. W ten sposób chcą uniknąć wnoszenia opłat w strefie płatnego parkowaniamówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

Duży bezpłatny parking w strefie kultury zamieni się w jeszcze większy i płatny. Zmieści się tu dwa razy więcej samochodów niż dotychczas
Duży bezpłatny parking w strefie kultury zamieni się w jeszcze większy i płatny. Zmieści się tu dwa razy więcej samochodów niż dotychczas

Za realizację będzie odpowiedzialny katowicki TBS. Przed spółką stoi duże wyzwanie, ale jej prezes jest zadowolony z wyniku konkursu.

-Jak żeśmy już się dowiedzieli, że TBS został wybrany przez władze Katowic do tego, żeby zrealizować tę inwestycję, to w pierwszym momencie było „dlaczego my?”. Przecież my się nie specjalizujemy w parkingach. Co prawda mamy parkingi na 100-200 samochodów i są one wielopoziomowe, ale dwupoziomowe. Przede wszystkim strach, żeby nie zawalić czegoś w strefie kultury – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

 

Wszystko ma kosztować około 70 mln zł. Na inwestycję KTBS weźmie kredyt. Plan jest taki, że umowa z autorami wyłonionej koncepcji zostanie zawarta w październiku. Prace mogłyby się rozpocząć w listopadzie 2021 roku. Parking może być gotowy dopiero w 2023 roku z powodu zapowiedzianego Światowego Forum Miejskiego ONZ.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Potężne kłęby dymu nad Sosnowcem! Pali się składowisko odpadów [WIDEO, FOTO]

Sosnowiec przejmuje tereny po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz. Co z nimi zrobi? [WIDEO]

Śląska drogówka wydaje wojnę nielegalnym wyścigom na drogach. A tych jest coraz więcej! [WIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button