AlarmKrajRegionWiadomość dnia

Katowice: Profesor Walery Pisarek nie żyje. Zmarł przed galą Ambasador Polszczyzny

Nie żyje prof. Walery Pisarek, znany i wybitny językoznawca. Profesor Walery Pisarek zmarł w Katowicach, tuż przed galą Ambasador Polszczyzny 2017, w której miał dzisiaj (5.11) wziąć udział.

 

Prof. Walery Pisarek zmarł w Katowicach 5 listopada 2017r. w wieku 86 lat. Profesor zmarł tuż przed galą Ambasador Polszczyzny, w której miał wziąć udział.

Profesor Walery Pisarek był wybitnym językoznawcą i popularyzatorem wiedzy o języku polskim i poprawnej, pięknej polszczyźnie. Był projektodawcą ustawy o języku polskim, honorowym prezesem (pierwszy przewodniczący) Rady Języka Polskiego.

To autor publikacji na temat języka polskiego, teorii informacji i komunikacji masowej. Od 1982 profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1969–2000 dyrektor Ośrodka Badań Prasoznawczych w Krakowie. Profesor zwyczajny Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (od 2009).

Od zawsze był związany z Ogólnopolskim Dyktandem, organizowanym co roku w Katowicach. Był szefem jury dyktanda i autorem większości tekstów,. z którymi zmagają się co roku uczestnicy ortograficznego konkursu.(WZ/wikipedia.pl)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close