AlarmKrajRegionWiadomość dnia

Katowice: Tak będą wyglądały biurowce KTW! Koło Spodka wyrośnie „przesunięty” biurowiec! [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]

Wizualizacje biurowców KTW, jakie mają stanąć obok Spodka w Katowicach zaprezentowano w czwartek, 19 maja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Budowa pierwszego z biurowców KTW na terenach koło Spodka w Katowicach ma ruszyć za kilkanaście dni. Budowa potrwa dwa lata. Jeśli powierzchnie w pierwszym z biurowców KTW w Katowicach dobrze będą się wynajmowały, wtedy inwestor ruszy z pracami związanymi z drugim, wyższym budynkiem.

 

 

 

ZDJĘCIA: Tak będą wyglądały biurowiec KTW i KTW II w Katowicach. 133-metrowa wieża stanie obok Spodka!

 

 

Wizualizacje budynków KTW zapierają dech w piersiach chociaż… są prostymi, przesuniętymi względem siebie bryłami. Taka też była koncepcja twórców projektu z firmy Medusa Group – biurowce KTW koło Spodka mają zachwycać, ale nie przyćmiewać prawdziwego symbolu miasta, jakim jest i z pewnością pozostanie Spodek.

 

Pierwszy biurowiec z kompleksu KTW będzie miał 20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni pod wynajem. Drugi będzie dwa razy większy – obliczony jest wstępnie na 42 tys.m2. Jednak decyzja o tym, czy nad Spodkiem i sąsiednim MCK zagóruje bryła złożona z prostopadłościanów – zapadnie po analizie stopnie wynajęcia pierwszego z biurowców.

Informacja prasowa:
Oszczędna, ale charakterystyczna bryła, lokalizacja w wyjątkowym obszarze centrum miasta, troska o jakość wykonania – to najważniejsze charakterystyki zaprezentowanych dzisiaj biurowców .KTW. Autorami projektu architektonicznego są Przemo Łukasik i Łukasza Zagała z pracowni Medusa Group, a inwestorem TDJ Estate.  

Biurowce .KTW I i .KTW II zlokalizowane zostaną w samym centrum Katowic i 2-milionowego obszaru metropolitalnego, tuż obok legendarnego „Spodka” oraz najważniejszych regionalnych szlaków komunikacji samochodowej i publicznej o zasięgu aglomeracyjnym. W sąsiedztwie przyszłych biurowców znajduje się także Strefa Kultury, unikatowy na skalę światową przykład rewitalizacji śródmiejskich terenów poprzemysłowych. Jej współtwórcami są czołowe pracownie architektoniczne Riegler Riewe Architekten, JEMS Architekci oraz rodzime Konior Studio.

– Bryła .KTW może przywodzić na myśl okoliczne budynki Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego, ustawione jeden na drugim i nieco przesunięte względem siebie. W warstwie symbolicznej nawiązuje do śląskiego etosu pracy, definiowanego przez sumienność, uczciwość i skromność. Nie jest klasycznie piękna, nic w niej nie zostało stworzone na pokaz, a jednak wyraża sobą pewien pomysł i fantazję – mówi Łukasz Zagała, współwłaściciel studia projektowego Medusa Group.

– Projektując biurowce .KTW, ze szczególną uwagą uwzględnialiśmy rolę otoczenia oraz sąsiadujących obiektów. Naszym celem nie było stworzenie budynków konkurujących ze „Spodkiem”. Chcąc oddać szacunek tej ikonie Katowic zdecydowaliśmy się absolutnie zrezygnować z rozwiązań opartych na rzucie koła, elipsy lub miękkich linii. Ich zastosowanie w naszej koncepcji architektonicznej osłabiłoby jej wyjątkowość. Tym, co z pewnością łączy oba obiekty jest wyjście ponad przemijające mody, co pozwala budynkom trwać w czasie i niezależnie od dekady, pozostawać współczesnymi – mówi Przemo Łukasik, współwłaściciel studia projektowego Medusa Group.

Inwestycja TDJ Estate przy „Spodku” obejmuje dwa wieżowce. Pierwszy z nich – .KTW I – będzie mierzył 66 m i 14 pięter. Zaś .KTW II o wysokości 133 m, będzie się składał z 31 kondygnacji nadziemnych. Sumaryczna powierzchnia komercyjna kompleksu .KTW wynosi 61,8 tys. mkw.
W garażu podziemnym łączącym oba budynki znajdzie się w sumie 626 miejsc parkingowych.

– Realizacja biurowców .KTW dla Grupy TDJ oznacza dowód na skuteczność strategii rozwoju na nowych rynkach. Chcemy, aby projekt ten stał się jednym z symboli gospodarczych Górnego Śląska
i Zagłębia. Wierzymy, że będzie to ważny impuls dla rozwoju ekonomicznego tego obszaru, potwierdzający jego faktyczny potencjał – mówi Maciej Wójcik, Prezes Zarządu TDJ Estate. – Budynki obok swojej spektakularności, oferują elastyczny i dostosowany do najwyższych standardów rynkowych produkt. Od kilku miesięcy prowadzimy wstępne rozmowy z potencjalnymi najemcami na temat .KTW, jednak m.in. dlatego, że projekt nie został jeszcze zaprezentowany oficjalnie, nie mogliśmy jeszcze zdradzić wielu szczegółów – dodaje.

Projekt będzie fazowany – obiekty nie powstaną równolegle, lecz w dwóch etapach, z przesunięciem czasowym. Ma to zapewnić możliwość płynnej komercjalizacji oraz stworzyć perspektywę elastycznego rozwoju potencjalnym najemcom. Ponadto inwestycja będzie realizowana zgodnie certyfikacją BREEAM uwzględniającą takie czynniki jak m.in. wykorzystanie energii, innowacyjność, wpływ zastosowanych rozwiązań i materiałów na zdrowie oraz komfort pracy użytkowników, jak również zarządzanie budynkiem. Oczekiwana ocena certyfikacji .KTW I kształtuje się na poziomie Very Good.

Zgodnie z przyjętymi założeniami biznesowymi, nie czekając na pierwsze umowy najmu, na przełomie II i III kwartału 2016 roku na terenie inwestycji ruszą pierwsze prace budowlane. W ich wyniku,
w ciągu dwóch lat ma powstać budynek .KTW I. Przez pierwsze 12 miesięcy będą wykonywane roboty ziemne do poziomu zero (m.in. fundamenty oraz garaże podziemne).

O biurowcach .KTW
Zlokalizowana obok legendarnego katowickiego „Spodka” inwestycja będzie składała się z dwóch wysokościowców połączonych podziemnym garażem. Zdecydowana większość powierzchni budynków będzie przeznaczona na funkcję biurową, która zostanie uzupełniona o przestrzeń handlowo-usługową, gdzie znajdą się m.in.: kantyna, oddział banku, firmy sektora finansowego oraz centrum medyczne i kawiarnia. Przesądzone jest także, że projekt będzie fazowany.

Teren o powierzchni ponad 0,7 ha, na którym powstanie kompleks biurowy, został nabyty przez TDJ Estate za kwotę 29 mln zł. W grudniu 2015 r. inwestor uzyskał pozwolenie na budowę wysokościowców. Decyzja została wydana przez Urząd Miasta Katowice 23 listopada 2015 r. i ­– w skutek braku odwołań ze strony uprawnionych instytucji – zyskała status ostatecznej.

O inwestorze
Spółka TDJ Estate, stanowiąca jeden z pięciu filarów Grupy TDJ, została powołana do życia w 2011 r., natomiast od 2013 r. prowadzi aktywną działalność deweloperską. Specjalizuje się w realizacji projektów w obszarze nieruchomości mieszkaniowych, biurowych, a także gruntowych (land developing). Portfolio inwestora obejmuje obiekty budowlane i działki zlokalizowane w dużych polskich miastach.

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close