RegionWiadomość dnia

Katowice: To już 37 lat. Pod kopalnią Wujek odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę pacyfikacji KWK Wujek [WIDEO]

Obchody 37. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek” rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dalsza część uroczystości odbyła się w symbolicznym miejscu pod Krzyżem-Pomnikiem, który upamiętnia dziewięciu poległych górników.

 

Podczas uroczystości odczytano Apel Poległych. Rodziny poległych i przedstawiciele władz złożyli wieńce i kwiaty. Szef rządu podczas swojego wystąpienia oddał hołd wszystkim bohaterom, którzy przeciwstawili się reżimowi komunistycznemu i oddali życie za niepodległą Polskę. Premier zaznaczył, że o prawdę i pamięć trzeba cały czas dbać.

Podczas uroczystości odczytano Apel Poległych. Rodziny poległych i przedstawiciele władz złożyli wieńce i kwiaty
Podczas uroczystości odczytano Apel Poległych. Rodziny poległych i przedstawiciele władz złożyli wieńce i kwiaty

-Dla mnie, w tamtych czasach, w latach osiemdziesiątych, ofiara górników z kopalni „Wujek” była wielką latarnią wolności – powiedział premier i podkreślił, że zginęli w imię solidarności i związkowej więzi.

Przed mszą premier wziął udział w obiedzie z rodzinami poległych górników.

Protestujący górnicy domagali się zniesienia stanu wojennego oraz uwolnienia szefa zakładowej Solidarności Jana Ludwiczaka i innych aresztowanych działaczy z całego kraju. Władze PRL postanowiły spacyfikować „bunt” górników. 16 grudnia 1981 roku czołgi sforsowały kopalniany mur, a uzbrojone oddziały ZOMO wkroczyły na teren zakładu.

Katowice: To już 37 lat. Pod kopalnią Wujek odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę pacyfikacji KWK Wujek
Katowice: To już 37 lat. Pod kopalnią Wujek odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę pacyfikacji KWK Wujek

Krwawym rezultatem pacyfikacji kopalni „Wujek” było dziewięciu zabitych i dwudziestu trzech rannych. Najmłodszy z poległych miał zaledwie 19 lat.
(źr: KPRM)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close