RegionWiadomość dniaZdrowie

Katowice: To medycyna przyszłości? W Katowicach operowano dzisiaj z transmisją na żywo! [WIDEO]

Na trzech salach trzy operacje nowotworów trzustki z transmisją na żywo i możliwością komunikacji z lekarzami przeprowadzającymi zabiegi. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach odbywały się warsztaty chirurgiczne unikalne w skali kraju. Dzięki temu lekarze z całej Polski mogli się uczyć i zapoznać z najnowocześniejszymi metodami chirurgicznego leczenia raka trzustki.

 

 

Nie damy wyciąć MUCHOWCA! TOP 5 Silesia Flesz w obronie lasu!

-… jest niestety chorobą bardzo groźną, ze względu na to, że liczba zachorowań w Polsce wzrasta. Jest około 4 tysięcy zachorowań rocznie i mniej więcej tyle samo zgonów, co świadczy o tym, że jest to nowotwór trudny w leczeniu. Przeżycia pięcioletnie nawet po radykalnym zabiegu chirurgicznym nie są zbyt wysokie i skala problemu chorego, który zachoruje już na raka trzustki jest olbrzymia – podkreśla prof. Maciej Słodkowski, chirurg, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Dlatego, że trzustka jest ciężkim w leczeniu organem. Produkuje enzymy, które trawią pożywienie, głównie białka i tłuszcze. A kiedy trzustka w wyniku operacji zostanie przecięta, jej wydzieliny mogą wydostać się na zewnątrz, a to zagraża życiu pacjenta. Tylko wczesne rozpoznanie i przeprowadzenie radykalnego zabiegu daje choremu szansę na przeżycie.

 

-Według najnowszego piśmiennictwa – właściwe leczenie chirurgiczne, odpowiednie leczenie chirurgiczne ma pierwszorzędne znaczenie w wynikach leczenia chorych na raka trzustki i wydłuża znacznie przeżycie w tej grupie trudnych do leczenia nowotworów układu pokarmowego – mówi dr hab. Sławomir Mrowiec, ordynator Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego UCK Katowice.

-Chcę pokazać ludziom operację, która jest konieczna w przypadku raka trzustki- mówi Markus Buchler, prof. Markus Buchler, dyrektor medyczny Szpitala Uniwersyteckiego w Heidelbergu.
-Chcę pokazać ludziom operację, która jest konieczna w przypadku raka trzustki- mówi Markus Buchler, prof. Markus Buchler, dyrektor medyczny Szpitala Uniwersyteckiego w Heidelbergu.

Warsztaty przeprowadził światowej sławy chirurg, uważany za jednego z najlepszych lekarzy w Europie.

 

-Chcę pokazać ludziom operację, która jest konieczna w przypadku raka trzustki. Problem z rakiem trzustki jest taki, że po 1-2 latach od operacji pojawiają się miejscowe przerzuty, więc nowotwór powraca. To jest trudna kwestia w raku trzustki. Rozwijamy formę operacji, która ma na celu ominięcie przerzutów. Więc to jest bardziej radykalna operacja. Musimy wyciąć węzły chłonne i tkankę, a potem częstotliwość nawrotów spada – mówi Markus Buchler, prof. Markus Buchler, dyrektor medyczny Szpitala Uniwersyteckiego w Heidelbergu.

 

Jutro część naukowa konferencji. „360 stopni wokół trzustki” dotyczyć będzie postępu w leczeniu raka trzustki m.in genetyki i mniej inwazyjnego leczenia laparoskopowego tego schorzenia.

autor: Radosław Nosal
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close