KrajRegionWiadomość dnia

Katowice: Wiecha na osiedlu Nowy Nikiszowiec. Powstają mieszkania w programie Mieszkanie Plus

Niespełna dwa kilometry od zabytkowego katowickiego Nikiszowca powstaje osiedle nawiązujące do jego zabudowy. Dziś wciągnięto wiechę na jeden z kwartałów osiedla Nowy Nikiszowiec, powstającego w ramach programu mieszkanie plus.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Wyśmiewamy Sosnowiec, a puma grasuje!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS


-Potrzebujemy mieszkań szczególnie dla młodych ludzi i cieszę się, że ta inwestycja może być wzorem dla innych inwestycji w naszym kraju. Po trzech latach od ogłoszenia widzimy, że ta inwestycja jest czymś naprawdę realnym i myślę, że w przyszłym roku już będzie można tu zapraszać pierwsze rodziny – mówi Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.

Zawieszenie wiechy oznacza, że budynki osiągnęły docelową wysokość. Stopień zaawansowania budowy poszczególnych kwartałów jest rożny. Mieszkania jakie tu powstają będą miały od 35 do 81 metrów kwadratowych. Najemcy w zasadzie od razu będą mogli się wprowadzać – ściany będą pomalowane na biało, a na podłogach zamontowane zostaną panele i płytki. Kto w Nowym Nikiszowcu zamieszka? Tego jeszcze nie wiadomo.

-Kryteria są przygotowywane wspólnie z PFR i TBS i w ramach uzgodnień końcowych będziemy mieli konkretne wytyczne w jaki sposób zasiedlać te mieszkania, czy to będzie konkurs czy to będą rożne inne elementy to wszystko pokaże oczywiście czas (…) wnioski najprawdopodobniej będzie można składać od połowy przyszłego roku natomiast myślę, że to zasiedlanie tych mieszkań nastąpi z początkiem 2021mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Katowice: Wiecha na osiedlu Nowy Nikiszowiec. Powstają mieszkania w programie Mieszkanie Plus
Katowice: Wiecha na osiedlu Nowy Nikiszowiec. Powstają mieszkania w programie Mieszkanie Plus

Wśród potencjalnych kryteriów wymienia się posiadanie dzieci, wiek – premiowani mają być seniorzy i młodzi czy brak prawa do innego lokalu. Szacuje się, że czynsz będzie wynosił około 27 zł/m2. Część lokatorów będzie mogła skorzystać z rządowych dopłat do czynszu o wysokości około sześciu złotych za metr2.

-To są mieszkania i na wynajem i na wynajem z opcją dojścia do własności. Jeszcze w tej chwili analizujemy ankiety czy jest zainteresowanie mieszkańców Katowic czy w ogóle potencjalnych mieszkańców tutaj żeby określić jaka część będzie z najmem, jaka część będzie z najmem z opcją do własności. Też trzeba pamiętać, że ta opcja do własności też kosztuje. To będzie dodatkowych kilka złotych więcej, które też trzeba będzie zapłacić co miesiąc – mówi Mirosław Barszcz, prezes PFR Nieruchomości S.A..

W sumie na Nowym Nikiszowcu w trzech kwartałach powstanie 513 mieszkań. Nowy Nikiszowiec to obecnie największa inwestycja w trakcie budowy w ramach programu Mieszkanie Plus. Według planu, budowa osiedla ma się zakończyć w III kw. 2020r.

autor: Sandra Hajduk

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

2 thoughts on “Katowice: Wiecha na osiedlu Nowy Nikiszowiec. Powstają mieszkania w programie Mieszkanie Plus”

    1. Być może dlatego, że Podkarpacie ma nieco niższy dochód na głowę mieszkańca niż śląskie. Ale tylko tak przypuszczamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close