RegionWiadomość dnia

Katowice: Wigilia dla Samotnych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas, w którym nikt nie powinien być sam. W imieniu organizatora – Fundacji Wolne Miejsce – miasto Katowice zaprasza do wspólnego spędzenia Wigilii w miłej i przyjaznej atmosferze w Międzynarodowym Centrum Kongresowym 24 grudnia, start: godzina 16, wejście od godz. 15.00.

 

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent: Panie Boże, miej w swojej opiece Rodziny Górników. Jest decyzja o żałobie narodowej

Prezydent: Panie Boże, miej w swojej opiece Rodziny Górników. Jest decyzja o żałobie narodowej

 

Materiał Radosława Nosala:

300 kilogramów kapusty kiszonej, tyle samo białej, 600 kilogramów karpia, 120 kilogramów śledzi. To tylko część z produktów, które są potrzebne do przygotowania kolacji dla kilku tysięcy osób. 24 grudnia w Międzynarodowym Centrum po raz kolejny odbędzie się największa wigilia dla potrzebujących – Wigilia dla Samotnych

-Przygotowujemy tradycyjny barszcz z uszkami. Na drugie danie będzie barszcz z kapustami do wyboru, jedna kiszona zasmażana z grochem, a druga z fasolą po staropolsku i z pomidorami. Później wiadomo – jakieś ciastko, kawka, herbatka. Na koniec zimna płyta składająca się ze śledzi, z sałatek jarzynowych. Tradycyjna wigilia, tak jak w domu tak i tutaj u nas – mówi Paweł Drozdek, szef kuchni podczas Wigilii dla Samotnych w Katowicach.

W poniedziałek 24 grudnia w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego po raz czwarty odbędzie się największa, nie tylko na Śląsku, ale prawdopodobnie i w Polsce, Wigilia dla Samotnych. -Ta idea zaczęła się 18 lat temu w moim mieszkaniu, gdzie wraz z żoną zaprosiliśmy jedną osobę – sąsiada. Na właśnie takie tradycyjne wolne, wigilijne miejsce. Tamta wigilia sprawiła, że zmieniliśmy myślenie, że zaczęliśmy myśleć o tym drugim człowieku – samotnym, potrzebującym i z roku na rok przybywało nam gości w naszym mieszkaniu, potem w naszej restauracji, a od 2012 zaczęliśmy robić wydarzenia w takich dużych halach – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Wszystko dzięki wsparciu wielu osób i instytucji. Dziś od rana posiłki przygotowywać zaczęli pracownicy katowickiej firmy, w której na co dzień są inżynierami, programistami czy projektantami.

24 grudnia w Międzynarodowym Centrum po raz kolejny odbędzie się największa wigilia dla potrzebujących - Wigilia dla Samotnych
24 grudnia w Międzynarodowym Centrum po raz kolejny odbędzie się największa wigilia dla potrzebujących – Wigilia dla Samotnych

-Myślę, że to jest rozluźnienie, to jest taka odskocznia, coś ciekawego. Tutaj nas spina ta jedna myśl, że możemy pomóc osobom samotnym czy potrzebującym, wspomóc tę organizację wigilii, to jest ważne jednak – podkreśla Mirosław Bandzerewicz, Cadence Design Systems w Katowicach.

Wsparcie organizatorom zapewniło też miasto Katowice, m.in. użyczając halę MCK za darmo. Wigilia dla Samotnych to nie tylko posiłek. -Będzie także występ artystyczny oraz animacje dla najmłodszych. To wszystko za sprawą wspaniałej współpracy z fundacją Wolne Miejsce, która układa się znakomicie już od kilku lat i tym sposobem możemy miasto Katowice angażować także w to przedsięwzięcie – mówi Ewa Lipka, UM Katowice.

W zeszłym roku w wigilii udział wzięło ponad 2,5 tys. osób. W tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze więcej osób, również spoza Katowic. Początek o godzinie 16.00.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close