AlarmRegionŚwiat

Prezydent: Panie Boże, miej w swojej opiece Rodziny Górników. Jest decyzja o żałobie narodowej

W związku ze śmiercią 12 Polaków, którzy zginęli w następstwie czwartkowego wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego ČSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej. Decyzję o żałobie narodowej 23 grudnia ogłosił Prezydent RP, Andrzej Duda

 

Wcześniej Prezydent Andrzej Duda pisał na Twitterze: Dramatyczne wieści ze Śląska:
„Szanowny Panie Prezydencie, przekazuję smutną wiadomość. Wysoce prawdopodobne, że w kopalni w Karwinie zginęło 11 Polaków”. Panie Boże, miej w swojej opiece Rodziny Górników. RiP.

 

Wyrazy współczucia i kondolencje dla górników, którzy zginęli w kopalni ČSM Stonava w Karwinie przesłał także Związek Górnośląski:

Wstrząśnięci tragedią, do której doszło w ČSM w Karvinie, łączymy się w żałobie i bólu z rodzinami Górników, którzy zginęli pod ziemią, z rannymi, z ratownikami i z całą Bracią Górniczą. W naszych modlitwach i myślach jesteśmy z wszystkimi, których dotyka ten dramat

Wybuch metanu w czeskiej kopalni ČSM Stonava w Karwinie nastąpił w czwartek, 20 grudnia popołudniu. Początkowo komunikaty służb kopalnianych mówiły o 1 ofierze śmiertelnej. Bilans niestety szybko zaczął rosnąć.

– Z 23 górników, udało się uratować 10. 13 górników nie udało się uratować. To informacja od strony czeskiej. 12 górników jest Polakami, w tym jeden z nich od ponad 20 lat mieszkał na terenie Republiki Czeskiej, 13 górnik jest obywatelem Czech – powiedział dziennikarzom premier Mateusz Morawiecki w czeskiej Karwinie, gdzie wczoraj po południu doszło do wypadku w kopalni węgla ČSM.

Jak podkreślił szef rządu: „dziś cały czas trwa akcja. Są prowadzone odpowiednie pomiary tego, co dzieje się pod ziemią. Według naszej wiedzy pod ziemią jest pożar, bardzo wysoka temperatura i zagrożenie wybuchami. Trwa procedura wpuszczania azotu, by ugasić pożary”.

– Chciałem wyrazić wyrazy najgłębszego współczucia, żalu w związku z tym co się stało, wszystkim rodzinom ofiar, wszystkim poszkodowanym – dodał premier.

Podczas konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów odniósł się też do gotowości pomocy polskich służb. – Chcę zadeklarować, że nasze służby są dostępne, jak również służby czeskie. W tej minucie, w tym momencie, kiedy będzie możliwość wejścia tam zespołu poszukiwawczo-ratownicze, polskie i czeskie służby będą kontynuować swoją akcję – powiedział premier.

Po konferencji szef rządu odwiedził szpital, gdzie przebywają poszkodowani górnicy. Na miejscu jest również wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

Na miejsce przyjechali także ratownicy górniczy z CSRG Bytom, oraz wóz zabezpieczenia chemicznego.
(WZ/ŚUW)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close