reklama
Kategorie

Katowice: Zmiany w dofinansowaniach na wymianę starych kotłów

Duże ułatwienia dla osób chcących skorzystać z dofinansowania miasta na wymianę kotła bądź instalację OZE. Prezydent Katowic Marcin Krupa podpisał  zarządzenie, dzięki któremu będzie można otrzymać dofinansowanie bez konieczności ponoszenia kosztu przed otrzymaniem dotacji. Ten sposób realizacji z pewnością znacząco wpłynie na liczbę realizowanych wniosków.

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Jak podkreślają eksperci główną przyczyną powstawania smogu w naszym regionie są stare kotły węglowe. Choć jako jedno z niewielu miast w Polsce nie mamy limitów na liczbę przyznanych dotacji do ich wymiany, to wciąż bardzo dużo osób nie skorzystało z tej możliwości. Oferujemy dofinansowanie w wysokości do 10 000 zł. Wierzę, że wprowadzone zmiany zachęcą osoby, które jeszcze nie wymieniły starego kotła, do tego, aby to zrobić – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zamiast płatności, osoba starająca się o dotację podpisuje dodatkową umowę cesji z wykonawcą instalacji – po rozliczeniu dofinansowania następuje przelew środków na rzecz instalatora do wysokości przyznanej dotacji. Cesja ma być ułatwieniem dla osób, które nie mogą od razu wyłożyć całego kosztu inwestycji.

Standardowo osoba wnioskująca o dotację po zrealizowaniu inwestycji i rozliczeniu kosztów poniesionych nakładów, kwotę dotacji otrzymuje przelewem na rachunek bankowy wskazany w umowie dotacji. Oznacza to dla mieszkańca poniesienie realnych kosztów inwestycji przed otrzymaniem pieniędzy z dotacji. Dzięki wprowadzanemu rozwiązaniu w postaci cesji, kwota dotacji może zostać wypłacona bezpośrednio na konto wykonawcy na podstawie zawartej umowy cesji pomiędzy inwestorem a wykonawcą instalacji. Oczywiście taka cesja wymaga akceptacji ze strony Urzędu – mówi Grzegorz Mazurkiewicz, naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska w katowickim magistracie.

Miasto walczy o czyste powietrze

Katowice w ostatnich latach zintensyfikowały działania na rzecz walki o czyste powietrze. W latach 2015-2020 dzięki miejskiemu programowi udało się dofinansować wymianę 4865 źródeł ciepła kosztem 42,1 mln zł. Dotacje mogą otrzymać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy. Od października do grudnia ubiegłego roku w Katowicach trwała akcja #nieTruj, w ramach której wybrane rejony miasta odwiedził specjalny Smogobus. Podróżowali nim pracownicy Urzędu Miasta, którzy zachęcali mieszkańców do wymiany kotłów węglowych przy wsparciu finansowym miasta. Podczas 29 kursów Smogobusa udzielono 545 porad związanych z wymianą starych kotłów i przyjęto 160 wniosków na takie wymiany. Działania miasta przynoszą efekty. Z roku na rok jakość powietrza się poprawia. Dane „Systemu monitoringu jakości powietrza” Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazują, że 2019 rok charakteryzował się najlepszą jakością powietrza w historii pomiarów. Dla wskaźnika PM10 (parametr określający ilość zawieszonych w metrze sześciennym powietrza cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów) średnia miesięczna w 2019 r. wyniosła 33. Dla porównania w 2018 r. było to 40, a w 2017 r. – 41, natomiast w 2010 r. średnioroczny wskaźnik PM10 wyniósł aż 52. Również ubiegłoroczne dane wskazują najniższe wartości w historii – 29. Porównując rok 2020 i 2019 ilość pyłu zawieszonego PM10 spadła o 12%, a na przestrzeni 10 lat jest to spadek aż o 44%.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Czarne plansze, komunikaty „Media bez wyboru”. Media w Polsce protestują przeciwko nowemu podatkowi od reklam

Chodniki i przejścia dla pieszych zawalone lodem i śniegiem! To jak przedzieranie się przez zasieki!

Piast Gliwice w ćwierćfinale Pucharu Polski! Pogoń – Piast 1-2!

 

źr. UM Katowice

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button