KrajSport

Piast Gliwice w ćwierćfinale Pucharu Polski! Pogoń – Piast 1-2!

Piast Gliwice po zimowej przerwie naprawdę obudził się niczym na wiosnę – choć to środek zimy! Mimo trudnych warunków, siarczystego mrozu i tego, że lider piłkarskiej ekstraklasy – Pogoń Szczecin – grał u siebie, Piast Gliwice w 1/8 finału Pucharu Polski okazał się nie do przejścia! Gliwiczanie wygrali wyjazdowy mecz 2-1 i są w ćwierćfinale!

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

W środowym spotkaniu 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski Piast Gliwice wygrał na wyjeździe z Pogonią Szczecin 2-1 i awansował do kolejnej rundy rozgrywek. Bramki dla Niebiesko-Czerwonych zdobyli Michał Chrapek i Mateusz Winciersz.

W początkowym fragmencie rywalizacji to gospodarze dłużej utrzymywali się przy piłce i próbowali przedostawać się pod pole karne Piasta. Dobrze ustawienie byli jednak zawodnicy Niebiesko-Czerwonych, którzy umiejętnie rozbijali ataki miejscowych. Podpieczni Waldemara Fornalika wyczekiwali swoich rywali, nastawiając się na szybkie akcje ofensywne. Jedna z nich przyniosła skutek jeszcze w pierwszym kwadransie meczu. W 12. minucie spotkania w polu karnym przewracany był Michał Żyro i tym samym wywalczył jedenastkę dla gliwickiego zespołu. Sędzia wskazał na „wapno” dopiero po wideoweryfikacji VAR. Rzut karny na bramkę zamienił Michał Chrapek, który pewnym uderzeniem pokonał Dantego Stipicę.

Po tym golu gra się wyrównała i obie drużyny starały się trafić do siatki. W Pogoni próbowali Adrian Benedyczak i Damian Dąbrowski, a po stronie Piasta między innymi Mateusz Winciersz. Do przerwy więcej bramek jednak nie było.

Druga część gry mogła się idealnie rozpocząć dla zawodników Piasta, ale dwukrotnie obrońcy Pogoni skutecznie wybijali piłkę z linii bramkowej. Portowcy jednak nie odpuszczali i również próbowali stwarzać sobie sytuacje. Niebiesko-Czerwoni grali jednak pewnie i nie dopuszczali rywali do strzałów. Po drużynie prowadzonej przez Waldemara Fornalika aktywni byli między innymi Arkadiusz Pyrka i Mateusz Winciersz. To właśnie ten drugi podwyższył prowadzenie gliwiczan, wykorzystując błąd defensywy Pogoni. W końcówce miejscowi strzelili kontaktowego gola, ale to Piast zanotował awans do kolejnej rundy rozgrywek.

Najciekawsze akcje
8′: Pierwsza sytuacja Pogoni w tym spotkaniu, ale jeden z obrońców Piasta zablokował uderzenie Michała Kucharczyka.
13′: Rzut karny dla Niebiesko-Czerwonych! Michał Żyro został faulowany w szesnastce gospodarzy i sędzia wskazał na jedenasty metr. Tomasz Kwiatkowski podjął decyzję po wideoweryfikacji VAR.
14′: Michał Chrapek wyprowadził Piasta na prowadzenie pewnym uderzeniem z jedenastu metrów – 0-1!
17′: Damian Dąbrowski zdecydował się na uderzenie zza pola karnego, ale obok bramki.
25′: Adrian Benedyczak wymienił podanie z partnerem i doszedł do pozycji strzeleckiej, a następnie uderzył w kierunku bramki Piasta Gliwice. Frantisek Plach popisał się jednak skuteczną interwencją i wybił piłkę na rzut rożny.
36′: Arkadiusz Pyrka dograł do Mateusza Winciersza, który zdecydował się na strzał, ale niestety nie trafił w światło bramki.
45′: Dobra interwencja Martina Konczkowskiego, który wślizgiem zatrzymał szarżującego Kacpra Smolińskiego.

46′: Mateusz Winciersz dograł na wolne pole do Michała Żyro, ale bramkarz Pogoni wybiegł z bramki i zdołał wybić piłkę, oddalając zagrożenie.
47′: Michał Chrapek był bliski podwyższenia, ale Mateusz Malec wybił piłkę z linii bramkowej.
54′: Dobre dośrodkowanie Arkadiusza Pyrki do Michała Żyro, który uderzył na bramkę, ale na linii stał jeden z zawodników Pogoni, nie dopuszczając do straty gola.
68′: Mateusz Winciersz wykorzystuje błąd defensywy Portowców i podwyższa prowadzenie Niebiesko-Czerwonych – 0-2!
78′: Michał Kucharczyk mocno uderzył na bramkę Piasta, ale Frantisek Plach nie dał się pokonać.
81′: Arkadiusz Pyrka znalazł się w dobrej sytuacji, ale Mariusz Malec wybił piłkę z linii bramkowej. To powinien być gol.
85′: Jakub Czerwiński doszedł do pozycji strzeleckiej po dośrodkowaniu Patryka Lipskiego, ale jego uderzenie głową było minimalnie niecelne.

90+1′: Luka Zahović wbił piłkę do siatki i zdobył kontaktową bramkę – 1-2.

Z perspektywy trybun:
– Mecz odbył się na Stadionie Miejskim im. Floriana Krygiera w Szczecinie, mieszczącym się przy ul. Karłowicza.
– Debiut w wyjściowej jedenastce Niebiesko-Czerwonych zaliczył Mateusz Winciersz. Ukoronowaniem jego premierowego występu od pierwszej minuty była bramka z 68. minuty.
– Po raz pierwszy w kadrze meczowej znalazł się Michał Zachciał.
– Michał Chrapek i Mateusz Winciersz zdobyli swoje pierwsze bramki w barwach Piasta Gliwice.

źródło: GKS Piast Gliwice
red: W.Żegolewski