Region

Katowice zyskały nowe kulturalne lokale. Konkurs „Lokal na kulturę” rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto X edycję konkursu „Lokal na kulturę” skierowanego do osób, które mają ciekawe pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej. Celem projektu jest ułatwienie startu społecznym inicjatywom kulturalnym.

 

W tegorocznej edycji zaproponowano lokale przy ulicach Kopernika 11, Kościuszki 5 oraz alei Korfantego 78A. Program ma służyć zmianie wizerunku miasta ze stereotypowej stolicy węgla na ważny i prężnie rozwijający się ośrodek kulturalny.

– Program „Lokal na Kulturę” powstał, by wspomagać organizacje prowadzące działalność kulturalną, artystyczną lub twórczą. Jak to działa? Wystarczy ciekawy i twórczy pomysł na inicjatywę związaną z szeroko pojętą kulturą, a urząd udostępnia na wynajem wybrane lokale w atrakcyjnych cenach za metr kwadratowy – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

W piwniczce o powierzchni 67,44 m2 przy ulicy Kopernika 11 powstanie zabawo-pracownia, czyli przestrzeń co -workingowa, gdzie będą się odbywać między innymi zajęcia artystyczne dla dzieci, wystawy, koncerty, sesje muzykoterapeutyczne oraz warsztaty i szkolenia skierowane do terapeutów, artystów i nauczycieli. Na najemcę została wybrana Ludwika Konieczna-Nowak.

Lokal o powierzchni 94,59 m2 przy ulicy Kościuszki 5 stanie się miejscem imprez artystycznych i zajęć warsztatowych. Tu będzie można uczestniczyć między innymi w wernisażach, zajęciach nawiązujących do antropologii kultury, warsztatach plastycznych i muzyczno-wokalnych, zobaczyć małe formy teatralne, bawić się na kameralnych wydarzeniach muzycznych czy też kupić prace artystyczne. W tym miejscu zostanie również otworzona kawiarnia. Nadzór nad tym lokalem powierzono Stowarzyszeniu Przyjaciół Sztuk Kompletnych.

Natomiast lokal przy alei Korfantego 78A przekształci się w projektową pracownię artystyczną poświęconą modzie i designowi. W miejscu o powierzchni 81m2 będą organizowane warsztaty z zakresu mody i designu dla profesjonalistów i amatorów, a także wystawy fotografii, grafiki i rękodzieła artystycznego oraz sesje fotografii artystycznej. Najemcą lokalu jest Aleksandra Wanatowicz.

W poprzednich dziewięciu edycjach do konkursu wystawiono 65 wolnych lokali użytkowych, zawarto umowy na 31 lokali, a aktualnie w użytkowaniu jest 18 lokali między innymi przy ulicach: Chopina 8, Gliwickiej 223, Kilińskiego 22, Kochanowskiego 14, Kozielskiej 4, Kordeckiego 2, Krzywej 2, Mikołowskiej 13, Sienkiewicza 36 i Warszawskiej 67 w Katowicach.

 

(źr: UM Katowice)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close