RegionWiadomość dnia

Kiedyś Ruda i Nowy Bytom, teraz Ruda Śląska. Miasto obchodzi właśnie 60-lecie!

Ruda Śląska obchodzi swoje urodziny. Miastu w sercu aglomeracji stuknęło właśnie 60 lat. Ale tego, ile lat ma Ruda Śląska w obecnym kształcie mieszkańcy miasta za bardzo nie wiedzą.

 

 

Nie damy wyciąć MUCHOWCA! TOP 5 Silesia Flesz w obronie lasu!

 

-30? -30 lat? – zgaduje Ewa Klois, mieszkanka Rudy Śląskiej. -W tamtym roku mieliśmy 700-lecie, tak? -Ile? -700-lecie, chyba tak? – mówi Karol Maciejowski, mieszkaniec Rudy Śląskiej. – Chwila… ponad 200 lat – zgaduje z kolei Mateusz Rechul, mieszkaniec Rudy Śląskiej.

 

-60 chyba, teraz jest rocznica, nie? – dopytuje niepewna odpowiedzi Patrycja Zielińska, mieszkanka Rudy Śląskiej. Dokładnie tak. Tyle lat minęło od momentu, w którym połączono miasta Ruda i Nowy Bytom. Są tacy, którzy nie tylko dobrze znają historię miasta, ale nie wyobrażają się życia gdzie indziej.

– Gdy pan słyszy „Ruda Śląska” – co pan czuje? -Migotanie serca panie redaktorze, dlatego, że to nasza kochana, mała ojczyzna. Żeśmy się tu wszyscy rodzili, tu się rodzili moi dziadowie, tu się urodziłem ja, tu się urodziły moje dzieci, tu się będą rodzić moje wnuki. Także jest to miasto jedyne na świecie, które kochamy i gdybyśmy nie wiadomo co robili, to i tak tu wrócimy – podkreśla Jakub Wyciślik, przez 24 lata radny Rudy Śląskiej.

 

Ruda Śląska w obecnym kształcie ma już 60 lat. Miasto uroczyście świętuje okrągłą rocznicę
Ruda Śląska w obecnym kształcie ma już 60 lat. Miasto uroczyście świętuje okrągłą rocznicę

-Był to radosny, bo był to dzień jakiś świąteczny, albo przedświąteczny, bo byliśmy na zabawie tanecznej. Ja już jako pełnoletni, 18-letni kawaler i na zabawie dowiedzieliśmy się, że dzisiaj została połączona Ruda Śląska z miastem Nowy Bytom i będzie nosiła nazwę Ruda Śląska. Było to bardzo ważne – wspomina Leon Latka, honorowy obywatel Rudy Śląskiej.

Dziś, z okazji 60-lecia, odbyła się uroczysta sesja rady miasta Ruda Śląska Udział wzięły w niej osoby zasłużone dla miasta, byli prezydenci i radni. W przypadku Rudy życzenia co najmniej 100 lat są jak najbardziej na miejscu.

autor: Radosław Nosal
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close