KrajRegionZdrowie

KIERUNEK ZDROWIE: Depresja. Choroba, którą trzeba i można leczyć

Depresja to choroba trudna do diagnozy i niewdzięczna do leczenia. Czy jest depresja? Dlaczego tak trudno ją zdiagnozować? Jak wygląda leczenie?

 

JAK WYGRAĆ Z DEPRESJĄ? JAK ROZPOZNAĆ CHOROBĘ? ZOBACZCIE NAJNOWSZY ODCINEK PROGRAMU MARII ZAWAŁY „KIERUNEK ZDROWIE”:

Kierunek Zdrowie: Depresja. Choroba, którą trzeba i można leczyć.

Depresja jest poważną chorobą utrudniającą normalne funkcjonowanie. Gdzie kończy się smutek i gorszy nastrój, a zaczyna choroba? Jak rozpoznać objawy? Gdzie, u kogo i jak się leczyć? Jak pomóc osobie chorej na depresję? Na te i wiele innych pytań dotyczących depresji próbowaliśmy odpowiedzieć w najnowszym odcinku programu medycznego „Kierunek Zdrowie”. Prowadzącą program Marię Zawałę w studio odwiedzili specjaliści – dr hab. n. med. Krzysztof Kucia, Kierownik Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach oraz Barbara Daniel, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Jak alarmuje Ministerstwo Zdrowia, depresja znajduje się na czwartym miejscu na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Przynajmniej 1 500 000 Polaków choruje na depresję – na całym świecie jest to liczba 350 000 000 chorujących. Jeśli nic się nie zmieni w zakresie rozpoznawania i leczenia tej choroby, w przeciągu najbliższych dwóch lat może stać się główną przyczyną zgonów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

KIERUNEK ZDROWIE: Borelioza – czym jest, jak ją rozpoznać i leczyć?

Depresja – czym jest i jak ją rozpoznać?

Depresja nie ma jednoznacznej definicji. W medycynie określa się nią zespół zaburzeń psychicznych dotyczących emocji i nastroju. U każdego objawy depresji mogą być inne, dlatego trudno ją zdiagnozować. Depresja jest chorobą – nie gorszym nastrojem czy spadkiem formy

Objawami depresji mogą być:
 • permanentne pogorszenie nastroju i smutek

 • obojętność

 • nieuzasadniony lęk

 • poczucie niskiej wartości, brak wiary we własne możliwości

 • pesymistyczna wizja przyszłości

 • myśli samobójcze

 • niemożność wykonywania czynności codziennych

 • zaburzenia snu

 • spowolnienie działań i procesów myślenia, brak energii

 • brak apetytu

 • objawy somatyczne

Depresja – przyczyny

Podobnie, jak trudno jest zdiagnozować depresję, tak równie trudno jest określić jej jednoznaczne przyczyny.

Depresja pojawia się najczęściej w związku z pewnymi stresowymi dla nas wydarzeniami życiowymi, ale nie tylko – tłumaczy dr. n. med. Wojciech Merk, Specjalista Psychiatra z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. – Może być też tak, jak w przypadku choroby jednobiegunowej – może pojawić się bez żadnego wpływu czynników stresujących. Nie można przewidzieć, kiedy depresja powstanie. Po prostu jest, pojawia się nagle.

Do czynników warunkujących powstanie tej choroby można zaliczyć:
 • zmiany struktury mózgu

 • zakażenia wirusowe

 • czynniki genetyczne, psychologiczne, społeczne

Leczenie depresji

Co warto zaznaczyć na początku – depresja jest chorobą uleczalną, pod warunkiem dobrania odpowiedniego sposobu leczenia. Kluczowe jest szybkie zauważenie problemu przez pacjenta bądź bliskich mu osób i udanie się do lekarza po pomoc. Szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniej terapii zwiększa szansę na szybkie wyjście z choroby.

Nie wdrożenie szybkiej (głównie) farmakoterapii w leczeniu tej choroby jest dosyć poważnym błędem, który skutkuje gorszym rokowaniem – twierdzi dr hab. n. med. Krzysztof Kucia, Kierownik Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach. – Obecnie dysponujemy ponad dwudziestoma preparatami, które wykazują działanie przeciwdepresyjne. Zazwyczaj do uzyskania remisji, czyli do ustąpienia objawów choroby, potrzeba 4, 6, 8, a nawet 12 tygodni farmakoterapii. Jeżeli depresja pojawia się częściej w życiu człowieka, to proponujemy wtedy wieloletnie leczenie podtrzymujące.

W leczeniu depresji farmakoterapia wspomagana jest często psychoterapią. Istnieje grupa chorych (stanowiąca ok. 30-40% ogółu), u której standardowe postępowanie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów. Wówczas wdrażane są bardziej zaawansowane metody leczenia m.in.:

 • Zabiegi elektrowstrząsowe – za pomocą odpowiedniego impulsu prądu o określonym ładunku, wywoływany jest u pacjenta duży napad drgawkowy. Dzieje się w to w warunkach ogólnego znieczulenia pacjenta. Elektrowstrząsy są najskuteczniejszą metodą leczenia depresji.

 • Stymulacja nerwu błędnego – metoda znacznie nowocześniejsza, wymagająca współpracy neurochirurgów i psychiatrów. Neurochirurg implantuje urządzenie (elektrody stymulujące) w części szyjnej lewego nerwu błędnego. Stymulator co 5 minut przez 30 sekund drażni lewy nerw błędny delikatnymi, elektrycznymi impulsami.

Kto jest najbardziej zagrożony?

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się kobiety, dojrzewająca młodzież i osoby w podeszłym wieku. Kobiety zapadają na depresję przynajmniej dwukrotnie częściej w porównaniu z populacją mężczyzn. Kobiety (szczególnie w okresie przed- i poporodowym oraz w okresie menopauzy) oraz dojrzewająca młodzież zagrożeni są ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Ryzyko obejmujące osoby starsze wynika ze zmian somatycznych, które następują w podeszłym wieku.

Przynajmniej 15% osób po 65 roku życia cierpi na depresję – twierdzi dr hab. n. med. Krzysztof Kucia, Kierownik Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach.

To nie jest tak, że się obudzisz i wiesz, że masz depresję. To jest choroba, z którą ja świadomie walczę od trzech lat, natomiast jestem przekonana, że wcześniej ona – może nie w takim stopniu, jak w dniu, kiedy poprosiłam o pomoc – się objawiała i narastała. To jest ucieczka od ludzi. W momencie, kiedy wracasz z pracy, nie chcesz już nikogo znać. W momencie, w którym przestałam wychodzić z łóżka w weekendy, wiedziałam, że coś jest nie tak…

Poznaj całą historię naszej bohaterki – zobacz najnowszy odcinek programu medycznego „Kierunek Zdrowie”:

Kierunek Zdrowie – wydanie 20.10.2018

Odcinek programu „Kierunek Zdrowie” poświęcony depresji powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Więcej informacji oraz wykaz placówek oferujących opiekę dla osób z zaburzeniami psychicznymi w woj. śląskim znajdziesz TUTAJZa pomoc w realizacji odcinka dziękujemy Wydziałowi Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

W razie kryzysu, pamiętaj!

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, możesz się zgłosić do Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK), które są w każdym większym mieście. Możesz tam otrzymać pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część OIK-ów jest czynna całą dobę i np. prowadzi noclegownie. POMOC jest bezpłatna! Nie musisz mieć ubezpieczenia.

Jeśli masz uporczywe i silne myśli samobójcze, możesz się także zgłosić do każdego szpitala psychiatrycznego. Tam również nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne.

W sytuacjach nagłych (sprawa pilna) lekarz musi cię przyjąć tego samego dnia.

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 (czynny codziennie, w godzinach 14.00-22.00). Bezpłatny  kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111 (czynny codziennie, w godzinach 14.00-22.00). 

Spis organizacji pomocowych znajdziesz na stronie www.samobojstwo.pl

Oglądaj program medyczny „Kierunek Zdrowie” w TVS. Premiera w każdą sobotę o 11:00, powtórki w piątek o 16:45!

(Marlena Borczyk)

Partnerem odcinka programu "Kierunek zdrowie" jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Partnerem odcinka programu „Kierunek zdrowie” jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close